Emekli maaşlarına yapılacak zam birçok vatandaş tarafından büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Memur ve emeklilere ne kadar zam yapılacağı Türkiye İstatistik Kurumu tarafında enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netleşecek.

TÜİK tarafında açıklanan bu enflasyon rakamının ardından memur ve emeklilerin merakla beklediği zam miktarı belli oluyor. 
Zam miktarının netleşmesi için kritik tarih belirleniyor. Merkez Bankası tarafından da piyasa katılımcıları anketi ele alınarak 6 aylık enflasyon tahmini açıklandı. Bu kapsamda da gözler emekli ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağına çevrildi. İşte memurların ve emeklilerin alacakları maaşlara dair detaylar…

Zam Oranı Kesinleşti

Memurlar ve emekliler uzun süredir kendilerine ne kadar zam yapılacağı konusunda meraklı bir bekleyiş içinde. Haziran ayına gelinmesi ile birlikte memur ve emekliler, gözlerini yapılacak zam haberine çevirdi. Türkiye İstatistik Kurumu olan TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre emekli ve memurlara yapılacak olan zamlar ve alınacak maaşlar belli oluyor. 

6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi rakamlarına göre zamların ne kadar olacağına karar veriliyor. TÜFE rakamlarına göre belirlenen emekli ve memur zamlarında son rakamların ne olduğu belli oldu. Zam oranlarının açıklanması ile birlikte de birçok memur ve emekli zamlı olarak ne kadar maaş alacaklarını hesaplamaya başladı. 6 aylık TÜFE doğrultusunda zam oranları netleşti.

Emekli ve Memurlara %31 Zam

Emekli ve memurlara ne kadar zam yapılacağı, enflasyon rakamlarına göre belli oluyor. Bu kapsamda da birçok memur ve emekli, gözlerini Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak enflasyon açıklamasına çeviriyor. 
TÜİK tarafından 2022 yılı için Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. BU kapsamda da memur ve emeklilerin 4 aylık enflasyon oranı doğrultusunda ne kadar zam alacakları da belli oldu. Açıklanan bu enflasyon oranı doğrultusunda memur maaşlarına yüzde 31,21 oranında zam yapılacak. Emeklilerin maaşına yapılacak zam oranı ise yüzde 31,71 olacak. 4 aylık enflasyon oranı ele alındığında yapılacak zam oranları memurlar için %31,21 olurken emekliler içinse %31,71 oranında oluyor.

Emekliler En Düşük 4200 TL Zam Alacak

Emeklilerin en düşük alacağı maaşın ne kadar olacağı belli oldu. Yapılan hesaplama doğrultusunda en düşük emekli maaşının 4200 TL olacağı görülüyor. Güncel durum ve enflasyon açıklaması ele alındığında zam oranının en az yüzde 31,71 olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda Haziran ve Temmuz ayında enflasyon 0 bile olsa, emeklilerin alacağı zam %31,71 oranında olacak. 

Şu anda SSK emeklisi birinin maaşının 3200 TL olduğu göz önünde bulundurulursa yeni maaşın 4200 TL olması bekleniyor. Yapılacak olan yüzde 31,71 oranındaki zam ele alındığında SSK emeklisi bir kişinin alacağı en düşük maaş miktarının 4200 TL olduğu hesaplanıyor.

Mayıs ve Haziran Ayı Enflasyon Beklentisi

TBMM'de Karar Verildi! İhtiyaç Sahiplerine 5 Ay Ertelemeli 10.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak TBMM'de Karar Verildi! İhtiyaç Sahiplerine 5 Ay Ertelemeli 10.000 TL Nakit Ödeme Yapılacak

Mayıs ve Haziran ayında enflasyonun ne kadar olacağına dair beklenti anketi yapıldı. Merkez Bankası tarafından da bu enflasyon beklenti anketinin sonuçları duyuruldu. Yapılan duyuruda 2022 yılının Mayıs ayı için enflasyon beklentisinin yüzde 3,97 oranında olduğu belirtildi. Anket sonuçlarına göre Haziran ayındaki enflasyon beklenti oranı ise yüzde 2,97 olarak açıklandı. TÜİK tarafından aybaşında enflasyon rakamları açıklanacak. Bu rakamların açıklanmasının ardından ise 5 aylık enflasyon farkının ne kadar olduğu belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak enflasyon açıklaması ile birlikte zamların ne kadar olacağına dair daha net bilgiler elde edilecek. Açıklama ay başında yapılacak.