Emekli, memur, dul, 65 yaş üstü hepsini ilgilendiriyor! Milyonların maaşına zam geliyor, 3692 TL olarak ödenecek. Yeni yıl yaklaşırken milyonlarca kişi maaşlarına yapılacak olan zamları büyük bir merakla bekliyor. Emekli, memur, dul ve yetim aylığı alanlar, 65 yaş üstü, evde bakım maaşı alanlar, asgari ücretle çalışanlar yapılacak olan zamları yakından takip ediyor. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak zamlar için artık iyice geri sayım başladı. Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret pazarlığı da milyonlarca kişi tarafından heyecanla bekleniyor. Sadece 8 milyon çalışan değil aynı zamanda asgari ücret zammı işverenleri de işsizlik maaşı alanları da yakından ilgilendiriyor. Zamla birlikte 65 yaş aylığı, dul ve yetim aylığı, işsizlik maaşı da artacak.

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren milyonlarca vatandaş maaşlarını zamlı olarak almaya başlayacak. Çalışan ve çalışmayan, dul ve yetim maaşı alan, 65 yaş aylığı alan, evde bakım maaşı alan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Özellikle zamlar son günlerde ekonominin ana gündem maddesi haline dönüştü. Genellikle herkes asgari ücrete yapılacak olan zamanları yakından takip ediyor. Ancak asgari ücretin artmasıyla birlikte bir çok maaş da artacak. Yani asgari ücret zammı çoğu maaş kalemin de yakından ilgilendiriyor diyebiliriz. Peki hangi maaş ne kadar zam alacak?

emekli-memur-dul-65-yas-ustu-hepsini-ilgilendiriyor-milyonlarin-maasina-zam-geliyor-3692-tl-olar-3

65 YAŞ AYLIĞINA ZAM GELECEK

Ülkemizde herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlara 65 yaş aylığı bağlanıyor. 65 yaş maaşı alabilmek için kişinin gelirinin asgari ücretin üçte birinden düşük olması gerekiyor. Şu anda ödenen 65 yaş aylığı 852 TL. Ancak yılbaşından itibaren asgari ücretin 3500 TL ve üstü olması durumunda 65 yaş aylığı da 1160 TL olacak. Bu sayede gelir nedeniyle aylık alma koşulu da kolaylaşacak. Şu anda 600.000’den fazla vatandaş 65 yaş aylığı imkanından faydalanıyor. Yeni yıldan sonra bu oranın daha da artması bekleniyor.

İŞSİZLİK MAAŞINDA BÜYÜK ARTIŞ

Asgari ücret zammı aynı zamanda çalışmayan yani işsiz olan ve işsizlik maaşından faydalanan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Asgari ücretin artması demek işsizlik maaşında da artış olması demek olacak. İşsizlik maaşını da şu an en düşük miktar brüt asgari ücretin %40’ı en yüksek miktar ise %80’i kadar ödeniyor. Yeni yıl ile birlikte asgari ücrete en az %30 zam gelmesi durumunda işsizlik maaşı da 1846 TL’ye çıkacak. En yüksek işsizlik maaşı ise 3692 TL olacak.

emekli-memur-dul-65-yas-ustu-hepsini-ilgilendiriyor-milyonlarin-maasina-zam-geliyor-3692-tl-olar-2

BEDAVA SAĞLIK HİZMETİ KOLAYLAŞACAK

Bildiğiniz üzere birçok sosyal destekten faydalanabilmek için kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Yeni yılda asgari ücreti tahmin edildiği kadar artarsa gelir kriterinde de sınırı yükselecek ve daha fazla kişinin sosyal haklardan yararlanması mümkün hale gelecek. Örneğin bedava sağlık hizmetinde şu ana kadar sınırı 1192 TL ancak asgari ücrete zam gelmesi sonrasında sınırı 1600 TL’ye çıkacak. Yeni mezun öğrenciler ve it işsizler de bu imkandan faydalanma şansı elde edecek.

emekli-memur-dul-65-yas-ustu-hepsini-ilgilendiriyor-milyonlarin-maasina-zam-geliyor-3692-tl-olar-1

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ARTACAK

Asgari ücretle birlikte asgari geçim indirimi de zamlanacak. Şu anda en düşük asgari geçim indirimi 268 TL olarak ödeniyor. Yeni asgari ücret zammı sonrasında asgari ücret tutarı artacağı için asgari geçim indirimi de 350 TL oranında çıkacak.