Emeklilik düzenlemesiyle ilgili beklenmedik gelişmeler yaşandı. Milyonların erken yaşta emekli olabilmesinin önü açılıyor. İşte TBMM'de görüşülen detaylar...

Emeklilikte sigorta primlerine takılanlar için yeni haberler var. Staj ve çıraklık mağdurları için umut ışığı yeniden yanıyor. TBMM’ye sunulmak üzere hazırlanan yeni düzenleme, bu grup için erken emeklilik kapısını aralayabilir. Geçtiğimiz yıl kabul edilen ve yaklaşık 5 milyon vatandaşı erken emeklilikle tanıştıran Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından, staj ve çıraklık sigortası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Bu yeni düzenlemenin, sayıları 250 bini bulan staj ve çıraklık mağdurlarının uzun süredir beklediği müjdeyi getirmesi bekleniyor.

Ziraat bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-8 Arasında Olanlara, 88000 TL Ödeme Veriyor! Ziraat bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-8 Arasında Olanlara, 88000 TL Ödeme Veriyor!

Yeni Düzenlemenin Özellikleri

Yaklaşan yerel seçimler öncesi, staj ve çıraklık mağdurlarına yönelik yeni bir düzenlemenin sinyali verildi. Bu düzenleme, kısmi ve kademeli emeklilik seçeneklerini içerecek şekilde tasarlanıyor. Özellikle staj ve çıraklık dönemlerinde yapılan sigorta primlerinin, emeklilik hesaplamalarında dikkate alınması planlanıyor. Bu adım, staj ve çıraklık dönemlerinde sigorta primi ödeyen ancak bu süreleri emeklilik hesaplamalarında kullanamayan mağdurlar için büyük bir avantaj sağlayacak.

Kısmi Emeklilik Düzenlemesi Ne Zaman Bekleniyor?

Staj ve çıraklık mağdurlarının merakla beklediği kısmi emeklilik düzenlemesinin, TBMM'de görüşülen 8. yargı paketi kapsamında öne çekilmesi bekleniyor. Hükümetin, Mart ayının hemen başında bu konuda bir müjde vermesi ve seçim öncesinde vatandaşların taleplerine yanıt vererek, seçimlere avantajlı bir durumda girmek istediği düşünülüyor. Bu gelişme, özellikle erken emeklilik hakkını elde etmeyi umut eden staj ve çıraklık mağdurlarına yönelik olumlu bir adım olarak görülüyor. Yeni düzenleme, bu mağdurların yıllardır süren bekleyişlerini sonlandırabilir ve erken emeklilik hayallerini gerçeğe dönüştürebilir.