Emekli olma yaşı düşüyor! Kadınlar bu haktan faydalanıyor. 24 aydan başlıyor, tam 6 yıl erken emeklilik şansı. Özel sektörde uzun yıllar boyunca çalıştıktan sonra emeklilik hayali Kuran vatandaşlar erken emeklilik şartlarını da yoğun bir şekilde araştırıyor. Özellikle emekli olma yaşının ülkemizde oldukça yüksek olması nedeniyle birçok kişi farklı formüllerle nasıl daha erken emekli olurum sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Bu konuda özellikle kadınlara güzel haberler geldi. Çünkü çocuk sahibi olan kadınlar erken emekli olma fırsatını da elde ediyor. Erken emeklilik için en önemli kurallardan biri daha önce doğum yapmış olmak. Çünkü doğum borçlanması ile her çocuk için 24 ay emeklilik yaşı düşüyor. Peki erken emeklilik şartları nelerdir? doğum borçlanması nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan herkesin hayali yaşa geldiğinde emekli olmak. Ancak yaşınızı beklemeye gerek kalmadan daha erken bir tarihte de emekli olacağınızı biliyor muydunuz? özellikle sigortalı çalışan kadınlar için böyle bir avantaj bulunuyor. Doğum yapmış olan kadınlar doğum borçlanması sayesinde en az 24 ay olmak üzere emeklilik yaşını düşürebiliyor. Bu da emeklilik yaşını 2 yıl erkene çekmek demek oluyor. Ayrıca Her çocuk için 24 ay olarak kabul edilirse 3 çocuklu bir kadının emeklilik yaşı 6 yıl erkene çekilmiş oluyor. Peki doğum borçlanması için ne yapmak gerekiyor? erken emeklilik başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

emekli-olma-yasi-dusuyor-kadinlar-bu-haktan-faydalaniyor-24-aydan-basliyor-tam-6-yil-erken-em-3

EN AZ 180 GÜN KAZANIM

Emeklilik sadece kadınlar için değil aynı zamanda Zorlu şartlarda çalışanlar içinde erkene alınabiliyor. Örneğin Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişiler ek prim şansı elde ediyor. Bu durumda hem emekli olunca ödenecek olan maaş artıyor hem de emeklilik yaşı erkene çekiliyor. Örneğin ağır ve yıpratıcı işlerde 20 sene çalışmış olan bir kişi Yıpranma ile birlikte 25 sene çalışmış ise 5 yıl erken emeklilik şansı elde ediyor. Yapılan son planlama ile birlikte erken emeklilik hakkı sağlık çalışanları, cezaevi çalışanları gibi iş kollarına da tanındı. Şu anda erken emeklilik şansı bulunan toplam 45 meslek grubu bulunuyor.

emekli-olma-yasi-dusuyor-kadinlar-bu-haktan-faydalaniyor-24-aydan-basliyor-tam-6-yil-erken-em-2

KADINLAR İÇİN EN BÜYÜK AVANTAJ

Diğer yandan özel sektörde Sosyal Sigortalar kurumuna bağlı olarak çalışan kadınlar için de erken emekli olma şansı bulunuyor. SGK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar çocuk doğurmaları durumunda 24 ay erken emeklilik şansı elde ediyor. Tek çocuk için 24 ay olan bu avantaj çocuk sayısı arttıkça Daha da artıyor. Yani üç çocuk sahibi bir kadın SGK'ya bağlı olarak çalışması halinde 6 yıl erken emeklilik şansını elde ediyor. Devlet kadınlara Her çocuk için iki şer yıl emeklilik yaşını erkene çekme şansı veriyor. Diğer yandan sigortalı olarak çalışan kadınların Ağır engelli çocukları olması durumunda da emeklilik yaşı erkene çekilebiliyor. Doğum borçlanması ile erken emekli olmak isteyen kadınların doğum yapmadan önce mutlaka sigorta başlangıcının yapılmış olması gerekiyor. Doğumdan önce yapılmayan sigorta başlangıcı o doğum için kabul edilmiyor. Ancak sigorta girişi yapıldıktan sonra yeniden hamile kalan ve çocuk doğuran kadınlarda doğurdukları çocuk sayısına göre emeklilik yaşı da erkene çekiliyor.