2023 yılının ilk günlerinde açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan zamların ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemelerine çevrildi. Bu bağlamda hangi bankanın ne kadar promosyon ödeyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…

2023 yılının ilk günlerinde açıklanan aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından memur ve emekli maaşlarına %30 oranında zam yapılacağı açıklanmıştı. Yapılan zamların ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemelerine çevrildi. Bu bağlamda hangi bankanın ne kadar promosyon ödeyeceği merak konusu oldu. İşte detaylar…


Yeni yılda yapılan zamların ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemeleri açısından hazırlanan kampanyalara çevrilmişti. Bu bağlamda maaşa göre emekli promosyon ödemesi alacak kişilerin ne kadar promosyon alacağı merak konusu oldu. Hem kamu bankaları hem de özel bankaların güncel rakamları araştırılmaya başlandı.

nakit-para (3)-3


Emekli Promosyon Ödemelerinde Güncel Rakamlar Belli Oldu!


Normal şartlarda yılda bir defa yapılan zamlar 2022 yılında hem ocak ayında hem de temmuz ayında iki sefer yapıldı. Temmuz 2022 tarihinde yüksek enflasyon rakamlarından kaynaklı memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlar ile birlikte asgari ücrete de zam yapılmıştı. Öte taraftan küresel piyasalarda da yüksek enflasyon rakamları ile mücadelenin devam ettiğini ifade edebiliriz.

Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ! Ziraat Bankası TC Kimlik Son Rakamları 0-2-4-6-8 Olanlar Duyurdu: 10.000 TL Üzerinde EK ÖDEME ve KREDİ!

Bu enflasyonun temel sebeplerinden bir tanesinin 2019 yılında Çin’ de ortaya çıkıp dünya genelinde yayılan korona virüsten kaynaklı günlerce yaşanan kapanmalar ile tedarik zincirinde yaşanan kopmaların olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde Çin’ de hala korona virüsün devam ettiğini ve salgının kontrol altına alınması açısından sert tedbirlerin alındığını ifade edebiliriz. Aslında burada korkulan salgının diğer ülkelere tekrardan sıçraması ve buna bağlı olarak da tedarik zincirinde yeniden kopmaların meydana gelmesi olabilir.


Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere değindikten sonra ülkemizde de bunun etkilerini anlatmaya çalıştık. Dolayısı ile geçtiğimiz yılın ikinci yarısında memur ve emekli maaşlarına aynı zamanda asgari ücrete de zam yapılması ile bankalar emekli promosyon ödemeleri konusunda birbirleri ile yarışa girdi. Bankalar burada rakip bankalara müşteri kaptırmamak için kampanyalarında sürekli güncelleme yaptı. 

bankamatik-nasil-calisir-800x400


Ziraat Bankası, İş Bankası, ING Bank, Halk Bankası


3 Ocak 2023 tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamlarının ardından son altı ayın enflasyon rakamları ve refah payının eklenmesi ile memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, memur ve emekli maaşları ile ilgili olarak başlangıçta %25 oranında zam yapılacağını açıklasa da bir gün sonra yaptığı açıklama ile bunu %30 oranına çıkardığını açıkladı.


Açıklanan zam oranlarının ardından gözler bankaların emekli promosyon ödemelerine çevrildi. Maşlara göre promosyon alan vatandaşlar emekli maaşını üç yıl boyunca aynı bankadan alma taahhüdü de veriyor. Kampanya kapsamında Ziraat bankasının promosyon ödemelerine baktığımız zaman 3.500 TL altında maaş alan kişilere 3.000 TL promosyon, 3.500 – 7.500 TL arasında maaş alanlar 3.500 TL, 7.500 – 10.000 TL arasında emekli maaşı alan kişiler 4.500 TL promosyon, 10.000 TL üzerinde emekli maaşı alan kişiler 5.000 TL promosyon aldığını görüyoruz.

Halk bankası ve Vakıf Bankası’ nın da Ziraat Bankası ile aynı emekli promosyon ödemesi yaptığını ifade edebiliriz. ING Bank’ ın güncel rakamlarına baktığımızda 3.500 TL altında emekli maaşı alan kişilere 4.500 TL, 3.500 TL – 7.500 TL arası emekli maaşı alan kişiler 5.250 TL, 7.500 TL – 10.000 TL arası maaş alan kişilerin 6.750 TL, 10.000 TL ve üzeri emekli maaşı alan kişiler ise 7.500 TL miktarında promosyon ödemesi yapıldığını belirtebiliriz. Türkiye İş Bankası’ nın da ING Bankası ile aynı emekli promosyon ödemesi yaptığını ifade edebiliriz.