Emekli sonunda mutlu, istediğini aldı! En düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde oluyor. Kabine Toplantısında karar çıktı. Emekliye seyyanen zam konusu bir süredir gündemdeydi. Emekli maaşlarının düşük olmasından uzun zamandan beri şikayet eden emekliler özellikle en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söylüyordu. Hatta Türkiye Emekliler Derneği de bu yönde taleplerde bulunmuştu. Geçtiğimiz gün yapılan Kabine Toplantısı’nda da bu konu gündeme geldi. Nihayet emeklilerin sesi duyuldu. Emekli vatandaşlar artık istediğini alacak.

2022 emekli zammı şu sıralar en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Bildiğiniz üzere SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl enflasyon oranında iki defa zam alırken memur emeklileri ise toplu sözleşme görüşmelerinde zam alıyor. Ancak yapılan zamlara rağmen en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinin altında kalıyor. Bu konuda acil bir şeyler yapılması gerektiğini savunan Türkiye Emekliler Derneği ise enflasyon oranında zam yerine seyyanen zam talebinde bulunuyor ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesini istiyor. Emekliler de derneğin bu talebini destekliyor. Peki 2022 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte yeni emekli maaşı zammı ve detaylar…

emekli-sonunda-mutlu-istedigini-aldi-kabine-karar-verdi-en-dusuk-emekli-maasi-asgari-ucret-seviy-3

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM

Emekliye seyyanen zam talebi geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı’nda da gündeme geldi. Emekli maaşlarının asgari ücret seviyesinin altında kalması son dönemlerde tüm emekli vatandaşları üzüyordu. Bu konu Türkiye Emekliler Derneği tarafından da gündeme getirildi. Alınan bilgiye göre Kabine de emeklinin durumunu göz önünde bulundurdu ve seyyanen zam taleplerine sıcak bakılıyor. Emeklilere yeni yılda yapılacak enflasyon zammına ek olarak en düşük emekli maaşına asgari ücret ayarı yapılması gündemde.

emekli-sonunda-mutlu-istedigini-aldi-kabine-karar-verdi-en-dusuk-emekli-maasi-asgari-ucret-seviy-2

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Eğer hükümet emekliye seyyanen zam taleplerini kabul ederse 2022 yılında en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesine çekilecek. Yani yeni yılda asgari ücretin 3500 TL ve üstünde bir rakam olacağı göz önünde bulundurulursa emekli maaşlarına da rekor zam gelmiş olacak diyebiliriz. Şu anda en düşük emekli maaşı SSK ve Tarım Bağ-Kur’un da 2000 TL’nin altında kalıyor. Özellikle 2000 yılı öncesi ve sonrası SSK emeklilerinde büyük bir adaletsizlik var. Seyyanen zam talebi de bu adaletsizliğin ortadan kaldırılması için gündeme geldi.

emekli-sonunda-mutlu-istedigini-aldi-kabine-karar-verdi-en-dusuk-emekli-maasi-asgari-ucret-seviy-1

HÜKÜMET SICAK BAKIYOR

Türkiye Emekliler Derneği ve tüm emekliler tarafından talep edilen Seyyanen zam konusuna hükümetin de sıcak baktığı öğrenildi. Kabine Toplantısında bu konu gündeme geldi ve yeni yılda çalışmaların başlayacağı bildirildi. Yani emekli vatandaşlar için yeni yıl bir hayli yoğun geçecek gibi görünüyor. Hatta talepleri tek tek kabul edilecek. Emekliler yıla zamla başlayacak ve en düşük emekli maaşına da asgari ücret ayarı yapılacak.