Emekli maaşlarına Temmuz ayı zam müjdesi! 2021 Temmuz ayı emeklilere çifte müjde ile geçecek. Temmuz ayı itibariyle emeklilere yaklaşan Kurban Bayramı öncesi 1100 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Ayrıca Tüik'in verileri ışığında emeklilere yılın ikinci dönemi için enflasyon oranında zam da verilecek. Temmuz ayı zamlı emekli maaşları ne kadar oldu? Sorusu da sıklıkla yanıt arıyor. Milyonlarca emekli, 2021 Temmuz ayından itibaren maaşlarını zamlı olarak alacak. Bilindiği üzere Ocak ayı ve Temmuz ayı olmak üzere, yılın 6 aylık dönemlerinde maaşlara enflasyon oranlarına göre zam veriliyor. Peki 2021 Temmuz ayı zamlı emekli maaşları ne kadar oldu? Emekli maaşlarında 400 TL artış müjdesinin tüm detaylarını haberimizde sizler için hazırladık.

Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminin geride kalmasının ardından bu ay (Temmuz Ayı) itibariyle zamlı maaşlarına kavuşacak! Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK'in) açıklayacağı enflasyon verileri çerçevesinde zamlı Temmuz ayı maaşları netlik kazandı. Milyonlarca SSK ve Bağ-Kur emeklisi aldıkları maaşa göre değişen tutarlarda zam almış olacak. Zamlı emekli maaşları bu yıl Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak. Peki zamlı Temmuz ayı emekli maaşları ne kadar oldu? SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde kaç zam yapıldı? Soruların yanıtları haberimizin devamında sizlerle...

TÜM EMEKLİLERE TEMMUZ AYI ZAM MÜJDESİ

Bilindiği üzere SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında, TÜİK tarafından açıklanan son 6 aylık tüketici fiyat endeksindeki orana göre zam alıyorlar. 4C'liler yani memurlar ve memur emeklileri ise öncelikle toplu sözleşmeye göre zamlanıyor. Eğer ki ilk 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon, Ocak ayında imzalanan Yüzde 3'lük toplu sözleşme zammını aşmış ise, arta kalan kısım için memur emeklilerine fark ödemesi yapılıyor.

ZAMLI EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

TÜİK tarafından açıklanacak veriler ışığında ilk 6 aylık dönem için enflasyonun Yüzde 6,44 olarak açıklanması halinde SSK ve Bağkur emeklileri bu oranda zam alacaklar. Böylece 2000 yılı öncesi emekli olan SSK'lı bir emekli en düşük 155 TL zam alacak, maaşı da 2.575 TL'ye yükselecek. Esnaf Bağ-Kur emeklisinin aylığı ise Yüzde 6,44'lük zamla birlikte en düşük 113 TL artışla 1.875 TL'ye yükselecek. Tarım Bağ-Kur emeklisinin aylığı 107 TL artacak ve 1.769 TL olacak.

2000 yılı sonrasında en düşük SSk emeklisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen müjdeyle şuanda 1.500 TL maaş alıyor. 2000 sonrası emekli olan SSK'lılar da zam oranı 1447 TL üzerinden hesaplanacak ve 40 TL'lik artışla yeni zamlı maaşlar 1.540 TL olacak.