Emekli Vatandaşlara Müjdeli Haber! Maaşlarına Ek 566 TL Tutarına Kadar Ek Para Yatacak! Devlet tarafından emeklilik sistemi üzerinde yaptığı değişiklikler sürüyor. Söz konusu değişikliklerden birisi ise TES olarak bilinen Emeklilik Sigortası hakkındaki işte detaylar…

Emeklilik sistemiyle ilgili değişiklikler devlet tarafından uygulanmaya devam ediyor. Değişikliklerden birisi ise TES olarak bilinmekte olan Tamamlayıcı Emeklilik Sigortasıdır. Söz konusu sistem ile beraber çalışma hayatı devam eden vatandaşlarında hakları korunması amaçlanmaktadır.

Var olan sistemde çalışması devam edenlerin bir kısmı ancak kıdem tazminatı alabilmektedir. Çalışanların geriye kalan kısımları ise bir takım sebeplerden dolayı tazminat alamamaktadır. Bu durumda hak kaybına sebep olabilmektedir. Tamamlayıcı Emeklilik Sigortasıyla beraber söz konusu durumun önüne geçilerek çalışanların tam olarak haklarının alabilmesi ön görülüyor.

Tamamlayıcı Emeklilik Sigortası Nedir? Ne Zaman Başlar?

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren Tamamlayıcı emeklilik sistemi için startı verilecektir. Bütün özel çalışanların da sisteme dahil edilmesi sağlanacak. İşçilerinde mevcut kıdem tazimatının da hakları korunmaya devam edilecektir. Bunlarda ise bir kayıp durumu yaşanmayacaktır.

Herkes tarafından bilindiği gibi daha önceki süreçte Bireysel Emeklilik Sistemi kullanılmaktaydı. Çalışanlardan kesilecek tutar ile devlet desteği yer almaktaydı. Yeni getirilen TES sistemiyle beraber işverenden artık yüzde 3 gibi oranda bir pay alınmış olacaktır. Yapılan kesintiler ise çalışan kişinin fon hesabında biriktirilecek.

emekli-vatandaslara-mujdeli-haber-maaslarina-ek-566-tl-tutarina-kadar-ek-para-yatacak1

Asgari ücret ile çalışma hayatını 25 yıl sürdürenler ise bugünün şartlarına göre 566 TL gibi ekstra bir ödeme alacağı anlamına gelmektedir. Asgari ücreti çalışanlarının tamamı ise bu sistem içerisine zorunlu bir şekilde dahil edilecektir. Tüm herkesin maaşlarında kesinti yapılması ile birlikte işverenlerden de bu oranda para alınmaktadır. Maaş tutarı azalması ile birlikte oranlarda da azalma görülecektir.

60 Yaşına Gelmeden Çekme İmkanı

TES Sigortası ile birlikte birikim yapılacak olan tutar 60 yaşını doldurmamış olan vatandaşlar için belirli şartları sağlaması halinde çekim şansı sunulacaktır. Söz konusu şartlar ise bir kere sınırlı olmak üzere evlilik, işsiz kalınması ve ağır bir hastalığa yakalanmasıdır. Söz konusu üç sebepten birisi adına başvuruda bulunan vatandaşlara birikimin yüzde 20’sini geçmemesi koşulu ile para ödenecektir.