Emekli ve çalışanlara ikinci maaş müjdesi! Aylık 750 TL ek ödeme alma hakkınız var, şartlar belli. Sadece başvuru yapın!

Emekli ve çalışanlara ikinci maaş müjdesi! Aylık 750 TL ek ödeme alma hakkınız var, şartlar belli. Sadece başvuru yetiyor! Adım adım yapmanız gerekenler haberimizin devamında…

Ekonomi 27.08.2021 - 08:39 27.08.2021 - 08:39 Volkan Arık

Emekli ve çalışanlara ikinci maaş müjdesi! Aylık 750 TL ek ödeme alma hakkınız var, şartlar belli. Sadece başvuru yetiyor! Emekli ya da çalışan olsanız bile iki maaşı alma hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Sigortalı kişinin hayatını kaybetmesi halinde yakınlarına Ölüm aylığı bağlanıyor. Ayrıca bunun yanında SGK tarafından cenaze ve evlenme ödeneği gibi bazı sosyal haklarda sallanıyor. Ölüm aylığı bağlanması için kadın ya da erkek fark etmiyor. Eşini kaybeden herkes yeniden evlenmediği süre boyunca Ölüm aylığı almaya hak kazanıyor.

Emekli ya da çalışan olduğunuza bakılmaksızın ölüm aylığı alma hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Ölüm aylığı, hayatını kaybeden kişinin emekli sandığında hizmetinin 10 yıldan fazla olması halinde SGK'lı olsa bile çalışan kız çocuğuna bağlanabiliyor. Erkek çocuklarda ise ölüm aylığı 25 yaşına kadar veriliyor. Ayrıca anne SSK sigortalısı Baba emekli sandığı sigortalısı olması halinde çocuklar her iki ayrılıyor da tam olarak alabiliyor. Ancak SSK yetim aylığı alanlar çalışmaya başlamaları halinde yetim aylığı kesiliyor. SSK'dan yetim aylığı alan ve daha sonra emekli sandığına bağlı olarak çalışanlarda ise bu aylık kesilmiyor. Peki Ölüm aylığı için koşullar neler? Eş, çocuk, anne ve babaya bağlanabilen ölüm aylığı başvuru şartları ve detaylar haberimizde...

emekli-ve-calisanlara-ikinci-maas-mujdesi-aylik-750-tl-ek-odeme-alma-hakkiniz-var-sartlar-belli-3

KİMLERE ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANABİLİR?

Ölüm aylığı vefat eden kişinin eş, çocuk, anne ve babasına bağlanabiliyor. Öncelik her zaman çocuklarda oluyor. Hayatını kaybeden iş kişinin eşinin çalışması durumunda da durum değişmiyor. Evli olmamaları koşulu ile kız çocuklarına bağlanan Ölüm aylığı evlenmeleri halinde kesiliyor. Ancak kız çocuğunun boşanması durumunda ise yeniden Ölüm aylığı bağlanabiliyor. Erkek çocukları ise 18 yaşına kadar Ölüm aylığı alabilirken eğitimine devam edenler 25 yaşına kadar almayı sürdürebiliyor.

emekli-ve-calisanlara-ikinci-maas-mujdesi-aylik-750-tl-ek-odeme-alma-hakkiniz-var-sartlar-belli-2

ÖLÜM AYLIĞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

Vefat eden kişinin resmi eşinin çalışması durumunda Ölüm aylığı kesilmiyor ancak yeniden evlenmesi halinde Ölüm aylığı kesiliyor. Kız çocuklarında evlilik durumunda babadan ya da anneden aldıkları Ölüm aylığı kesiliyor. Erkek çocuklarında ise 18 yaşında bu aylık kesilirken eğitimlerine devam etmesi halinde 25 yaşında kesiliyor.

emekli-ve-calisanlara-ikinci-maas-mujdesi-aylik-750-tl-ek-odeme-alma-hakkiniz-var-sartlar-belli-1

2 MAAŞ BİRDEN ALABİLİRSİNİZ

Ölüm aylığı ya da yetim aylığı olarak bilinen bu maaş hem anne hem babadan alınabiliyor. Örneğin vefat eden annesi SGK'lı baba ise Emekli Sandığı emeklisi olursa çocukların her iki maaşı da bağlatma şansı bulunuyor. Ancak anne ve baba aynı kurumdan emekli ya da aynı kurumda çalışıyor olmaları halinde iki maaş alma şansınız bulunuyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@