Milyonlarca emekli artık daha yüksek maaş alacak. Çünkü bu formül emekli maaşlarını kat kat arttırıyor. Her şey SGK’ya bildirilen kazançla değişiyor. Özellikle son 3.5 yıl detayı dikkat çekiyor. Bu detayı yakalayanlar SSK ya da Bağ-Kur’lu olması fark etmeden daha yüksek emekli maaşı alma şansını da elde ediyor. Hatta son üç buçuk yıla kadar kazanç asgari ücretten bildirilmiş olsa dahi bu şansınız var. İşte yapmanız gerekenler…

Emekliler dikkat! Emekli aylığını yükseltecek formül açıklandı, son 3,5 yıl detayı dikkat çekti! Bunu yapın yüksek maaş alın. SSK ve Bağ-Kur’lu milyonlarca çalışan emekli olduktan sonra rahat etmek için daha yüksek emekli maaşı almanın yollarını arıyor. Özellikle emeklilikte yüksek maaş almak için bazı detaylara daha çalışırken dikkat etmek gerekiyor. Hem SSK hem de Bağ- Kur'lu çalışanların kazançlarını arttırmaları artık mümkün. Bazı püf noktalarına dikkat ederek emekli olduktan sonra alacağınız maaşı 50 60 lira arttırmak mümkün. Peki, neler yapmak gerekiyor emekli maaşını arttırmanın yolları nelerdir?

Emekli maaşını arttırmak daha yüksek emekli maaşı almak milyonlarca çalışanın en büyük Hayallerinden biri. Ancak Asgari ücret düzeyinde yıllarca çalışıp kazanç bildirenler maalesef yüksek emekli maaşı alamıyor. Emekli aylığını artırmak için öncelikle çalıştığınız süre boyunca ve özellikle de son 3,5 yıl içerisinde kazancınızın bildirimine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü primlerin ne kadar yüksek ödenmesine bağlı olarak emekli aylığı da artıyor. Bu nedenle Uzmanlar vatandaşları çalıştıkları süreler içerisinde dikkatli ve uyanık olmaları konusunda uyarıyor. Çünkü özellikle son 3,5 yıl içerisinde bildireceksiniz kazanç emekli maaşınızı doğrudan ilgilendiriyor. Üstelik SSK ya da BAĞ-KUR fark etmiyor.

emekliler-dikkat-emekli-ayligini-yukseltecek-formul-aciklandi-son-35-yil-detayi-dikkat-cekti-bun-4

Kazanç bildirimi emekli maaşını etkiliyor

2008 yılında sonra SSK tarafından yapılan düzenleme ile birlikte çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı da düşmeye başladı. Fakat tüm çalışanlar bu kapsamda değil. Yani filmini tavan ödemeden bildirenler emekli maaşını daha yüksek şekilde alabiliyor. Özellikle son bin 260 günlük prim ödeme tutarı emekli maaşları üzerinde belirleyici oluyor. Bu nedenle son üç buçuk yıl içerisinde ödediğiniz birimlerin tavandan ödenmesine dikkat etmeniz Emekli olduktan sonra daha yüksek maaş almak için son derece önemli. Örneğin BAĞ-KUR kapsamında çalışan kişiler son 1260 prim gününü SSK üzerinden öderse SSK'lı olarak emekli olabiliyor. Bu da bağlanacak olan emekli maaşını da yaklaşık 100'de 20 oranında bir artış demek oluyor.

emekliler-dikkat-emekli-ayligini-yukseltecek-formul-aciklandi-son-35-yil-detayi-dikkat-cekti-bun-2

Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak! Yapı kredi bankası 100 bin TL borç kapatma kredisine başladı! TC kimlik ile hemen sonuç alınacak!

Maaşınız son 5 yılda yüksek yatarsa ne olur?

Emekli aylığı hesaplama için en basit formülü söyleyecek olursak  "ortalama aylık kazanç x aylık bağlama oranı" diyebiliriz. Yani SSK'ya bağlı olarak çalışanların son 3,5 yıl içerisinde tavan fiyat olan 37 bin 530 liradan kazanç ve bildirmesi halinde Alınan ortalama ile birlikte emekli maaşının yükseleceğini söylemek mümkün. Ayrıca SSK ve BAĞ-KUR kapsamında çalışıyor olmakta bu durumu değiştirmiyor. O güne kadar Maaşlar asgari ücret üzerinden gösterilmiş olsa bile son üç buçuk yıl içerisinde en yüksek tutardan prim ödemesi yapmak kazançları arttırıyor. Yani son 3,5 yıl içerisinde ödeyeceğiniz yüksek prim tutarı emekli aylığında 750 TL'lik bir artışa sebep oluyor. Bu nedenle Uzmanlar emekli olmayı düşünen vatandaşlar için son 3,5 yılın çok önemli olduğuna ve mutlaka kazançların tavandan yatırılması gerektiğine dikkat çekiyor.