Emeklilere 500 TL Seyyanen Zam Talebi, Memur ve Emeklilere Sevindiren Haber

Ülkemizde yaşayan 17 milyona yakın emekli ve memur kesim Temmuz zammını bekliyor. Belirlenecek olan enflasyon oranlarına göre zam haberi duyurusu yapılacak.

Ekonomi 06.06.2021 - 13:10 06.06.2021 - 13:12 Berkay Keskin

Ülkemizde yaşayan 17 milyona yakın emekli ve memur kesim Temmuz zammını bekliyor. Belirlenecek olan enflasyon oranlarına göre zam haberi duyurusu yapılacak. Bu tarih ise 5 Temmuz 2021. Temmuz ayının ilk haftasında emeklilerin ve memurların ne kadar zam alacağı belli olacak. Emekli ve memurlarda yapılması beklenen 500 TL seyyanen zam ile ilgili de haberler bekliyor...

5 Temmuz 2021'de Belli Olacak 

Ocak ve Temmuz aylarında yapılan zamlar son 6 aylık enflasyon oranlarına göre yapılmaktadır. 5 Temmuz 2021 günü, son 6 aylık enflasyon oranları belli olacak ve Temmuz emekli, memur zamları da netlik kazanacak. Bağkur ve SGK emeklileri ile memur emeklileri bu haberi bekliyor. Memurlara ve memur emeklilerine %3'lük bir zam yapılacak. Bu zam haricinde enflasyon oranları da eklenerek %3'den sonrası enflasyon ile birleştirilecek. Kısacası memur ve memur emeklileri Temmuz ayında çift zam alacaklar. 

Emekliye 500 TL Seyyanen Zam Yapılacak mı?

Türk-Emekli Sen, emeklilere enflasyon zammı ile birlikte 500 TL seyyanen zam yapılmasını istiyor. Memur-Sen Genel başkanı Ali Yalçın'da yaptığı açıklama da 400 TL seyyanen zam istediklerini ve %5 peşin enflasyon farkının maaşlarına yansıması gerektiğini söyledi.

Ali Yalçın'ın yaptığı açıklama şu şekilde: "Kamu görevlilerine yönelik teşvik paketi çağrımıza, 400 Türk lirası seyyanen zam ve yüzde 5 peşin enflasyon farkı tekliflerimize gecikmeden olumlu yanıt verilmesini bekliyoruz" 

Ne Zaman Belli Olacak?

Emekli olan kişiler seyyanen zam ile birlikte enflasyon zamları Temmuz'un ilk haftasında belli olacak. Emekli ve memur kesim yapılacak olan zamları etkili bulmuyorlar. Ülkemizdeki hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı arttığı için emekliler fazla zam istiyorlar. 

Temmuz ayında ayrıca pandemi destekleri ve emeklilere verilecek olan emekli ikramiyeleri de devam edecek. Özellikle Ramazan bayramı öncesinde alınan 1.100 TL, Kurban Bayramı öncesinde de emekli olan kişilerin hesaplarına yatacak. Ramazan Bayramı sonrasında emekli olan kişiler ise sadece Kurban Bayramı ikramiyesi alabileceklerdir. Bu ikramiyeleri almak için bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Ödemeler başladığı zaman maaş aldığınız hesap kartına bu 1.100 TL yatırılacak ve size SMS ile bilgi verilecektir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@