Milyonlarca emeklinin beklediği haber geldi. Acil nakit avansları için hemen kullanıma hazır uygulama sunuldu. Üstelik emeklilik maaşlarını bankaya taşıyanlara 3 maaş da avans verilecek. Maaşını son 90 gün içerisinde taşımayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulması halinde 6.972 TL verilecek.

Emekli olanlar emekli maaşı müracaatı yaptıkları durumda 3 maaşlık avans imkanından faydalanabilecekler. Emekliler, aldıkları avans parasına 12, 24 ya da 36 aylık taksit olarak geri ödeyecek. Eğer avans taksiti 36 ay olacaksa 4.500 TL avans ödemesi için maaşlardan 3 yıl süresince 125 TL’lik kesinti yapılabilecek.

Türkiye Emekliler Derneği (TED) Emekli Vatandaşların Taleplerini Topladı

Türkiye Emekliler Derneği başkanı olarak Kazım Ergün, emeklilerden toplanan talepleri Türkiye Bankalar Birliği’ne bir yazı şeklinde gönderdi. Emeklilerden alınan taleplerde pandemi uygulama ve tedbirleri amacıyla, sosyal güvenlikte olan primi tahsilatının erteleme talebi ve KDV uygulamalarının ertelenmesi gibi önemli kalemler yer almaktadır. Nakit akışının bozulduğu firmalarda bankalardaki kredi ana paraların faiz oran ödemelerinin de 3 aylık düzeyde ertelendiği hatırlatıldı.

Sayıları 1 milyonu geçen emekli dernek üyelerinin de eklendiği toplamda 13 milyon kişilik emekli talepleri, söz konusu talepler arasında en az 3 ay süreli olmak üzere, ihtiyaç kredisi geri ödeme taksitlerine yönelik faiz ertelemesi talep edildi. Bunun yanında yaşlı vatandaşlar evden çıkamadıklarından dolayı maaş çekemedikleri için, sayısız sorun yaşadıkları da ifade edildi. Söz konusu bu sorunların giderilmesi ve çözümlenebilmesi için bankaların gerekli tedbirleri alınması ve çözüm bulması istendi.

emeklilere-en-alt-limitten-5-bin-tllik-faizsiz-odeme-haberi-3-maas-mujdesi-geldi1

Emekliler de Nakit Avans Alabilecek

Acil nakit sıkıntısında bulunan emekliler, banka üzerinden kredi alamıyorsa, maaşlarını ilgili bankaya taşımaları ile bu bankalardan ödeme talep edebilirler. Bu imkandan emekli olan ve emekli maaşlarını taşıyan vatandaşlar fayda sağlayabilmektedir. Söz konusu bu krediler için, detaylı olarak kredi notuna bakılmayacaktır, bu sayede tüm emekliler sorun yaşamadan kredi çekebileceklerdir. İhtiyaç kredi imkanları, kişilerin istediği miktarlarda ödenebilmektedir. Kredi oranlarında alınan emekli maaşlarının 10 katı ya da 20 katı gibi tutarlarından yararlanılabilmektedir. Bununla beraber ödemeler 12, 24 ya da 36 aylık vadelerle taksitlenebilmektedir.