SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için zam oranları netleşmeye devam ediyor. 2022 yılının Ocak ayında büyük zam alacak olan emekliler açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte yavaş yavaş yeni maaşlarını tahmin etmeye başladı. Emekli vatandaşlara yapılacak zam 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda belli olacak. Şu ana kadar 5 aylık veriler açıklanmış durumda ve sadece Aralık ayına rakamları bekleniyor. Aralık ayı enflasyon rakamları ise 4 Ocak tarihinde belli olacak. Açıklanan son veriler ile birlikte zam oranı da ortaya çıkmış olacak. Ancak bu süreç içerisinde tahminlerde yapılıyor. En önemli tahmin ise Merkez Bankası piyasa beklenti anketinden çıktı.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi yılbaşında yapılacak olan zamları büyük bir heyecanla bekliyor. Merkez Bankası'nın şu an için yılın ikinci yarısına ait enflasyon tahmini yüzde 18.4. ancak yıl sonunda oluşacak Enflasyonun temmuz-aralık dönemine göre yüzde on ikiye kadar yükselmesi bekleniyor. Enflasyon rakamları bu tahminlere göre çıkarsa 6 aylık periyotta emekli maaşlarına yansıyacak olan zam oranı da yüzde 12'nin üzerinde olacak. Peki 2022 Ocak ayında emekliye ne kadar zam gelecek? 2022 emekli maaşı ne kadar olacak?

emeklilere-gunaydin-mesaji-gibi-mujde-2022-emekli-zam-oranlari-belli-oldu-yeni-zamli-maaslar-net-3

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK 2022?

Emekli vatandaşları yılda 2 defa enflasyon rakamları doğrultusunda zam yapılıyor. Merkez Bankası'nın Bu Yıl sonuna ilişkin enflasyon tahmini yüzde 18.4. Merkez Bankası'nın bu tahminleri gerçekleşirse 6 aylık enflasyon verisi yüzde 9.17 oranında olacak. Bu oran doğrudan SSK ve BAĞ-KUR emeklisine maaş zammı olarak yansıyacak. Ancak son aylarda açıklanan enflasyon rakamlarına bakılırsa Aralık enflasyonunda oldukça yüksek çıkması bekleniyor. Merkez Bankası henüz tahminlerini güncellemede ancak emekliye Ocak ayında yüzde 12 ve üzerinde zam gelmesi bekleniyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi de maaşlarına yüzde 12 zam bekliyor. Eğer bu zam oranları uygulanırsa 2000 öncesi en düşük emekli aylığı 2624 TL'den 2939 TL’ye, En düşük tarım BAĞ-KUR aylığı 1802 liradan 2018 liraya, en düşük esnaf BAĞ-KUR maaşı ise 1912 liradan 2141 liraya yükselecek.

emeklilere-gunaydin-mesaji-gibi-mujde-2022-emekli-zam-oranlari-belli-oldu-yeni-zamli-maaslar-net-2

ARALIK AYI VERİLERİ BEKLENİYOR

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin kesin emekli maaşlarının belli olması için aralık ayı enflasyon verileri büyük bir merakla bekleniyor. Enflasyon verilerinin açıklanması ocak ayını bulacak. Sadece SSK ve bağ-kur emeklisi değil aynı zamanda memur emeklisine enflasyon rakamlarına kilitlenmiş durumda. Çünkü memur emeklisinin aldığı maaş zammına ek olarak enflasyon farkı oluşacak ve bu da maaşlara zam olarak yansıyacak. Yani şu anda milyonlarca kişi açıklanacak olan son verileri takip ediyor. TÜİK tarafından 4 Ocak tarihinde yeni enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor.