Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği enflasyon rakamlarını Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK açıkladı. Açıklanan rakamların ardından SGK ve Bağ-Kur emeklisinin yılbaşında ne kadar zam alacağı merak konusu oldu. Zam oranları netleşti. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği enflasyon rakamlarını Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK açıkladı. Açıklanan rakamların ardından SGK ve Bağ-Kur emeklisinin yılbaşında ne kadar zam alacağı merak konusu oldu. Zam oranları netleşti. İşte detaylar…


Aralık ayının ilk günlerinde bütün meslek grupları açıklanacak kasım ayı enflasyon rakamlarını dört gözle bekliyordu. Bugün açıklanan kritik rakamların ardından memur ve emekli maaşlarına, asgari ücret ve özel sektörde çalışanlara yapılacak zam oranları araştırılmaya başlandı. Son beş ayın verileri göz önünde bulundurulduğunda maaşlara gelecek zam oranlarının netleştiğini ifade edebiliriz.

Ekran Resmi 2022-12-05 13.08.58


Emeklilere Müjde! Yapılacak Zam Oranı Netleşti!


2022 yılında yüksek enflasyondan kaynaklı ilk defa iki kez zam yapılmıştı. Hem ocak ayında hem de temmuzda memur ve emekli maaşlarına hem de asgari ücrete zam yapılmıştı. Dolayısı ile son altı ayın enflasyon rakamları göz önünde bulundurarak Ocak 2023 tarihinde memur ve emekli maaşlarına gelecek zam oranlarının netlik kazanacağını ifade edebiliriz. Kasım ayının enflasyon rakamları beşinci ay olduğundan kaynaklı önem arz ediyordu. Dolayısı ile açıklanan kasım ayı enflasyon rakamları maaş zam oranlarının netlik kazanmasına yakın rakamlar oluşturduğundan kritik olduğunu söyleyebiliriz. 


Küresel piyasalarda da yüksek enflasyonun devam ettiğini ifade edebiliriz. Bu bağlamda uluslararası sistemin etkileri göz önünde bulundurulduğunda bu yaşanan ekonomik krizin etkilerinin ülkemizde de görüldüğünü ifade edebiliriz. Ancak bu krizden her ülkenin de ayrı etkilendiğini de ifade edebiliriz. Bu bağlamda uygulanacak ulusal politikaların önem arz ettiğini ifade edebiliriz. 

Ekran Resmi 2022-12-05 13.09.04


İşte Ocak 2023 Emekli Maaşları!


Temmuz 2022 tarihinde memur ve emekli maaşlarına aynı zamanda asgari ücrete yapılan zammın ardından emekliler gündemde kalmaya devam etmişti. Bilhassa emekli promosyon ödemeleri konusunda bankalar birbirleri ile yarışa girmişti.

Bu bağlamda hem kamu bankaları hem de özel bankalar emekliler içi özel kampanyalar hazırladı. İlk başlarda 2. 500 TL gibi başlayan emekli promosyon ödemeleri sonlara doğru 10. 000 TL’ nin üzerine kadar çıktı. Burada bankalar kendi müşterilerini rakip bankalara kaptırmamak için her ay kampanyalarında güncellemeler yaparak müşterilerini memnun edip yeni müşteriler kazanmayı amaçladılar. Kendi emekli maaşını 3 yıl taahhüt ile taşıyan kişiler bu kampanyalardan yararlanabilmişti.


Bugün açıklanan kritik enflasyon rakamlarının ardından milyonlarca emekli Ocak 2023 tarihinde yapılacak zam oranını araştırmaya başladı. Böylece emekliler gündemde yer almaya devam ediyor. TÜİK’ in açıkladığı enflasyon rakamları hem memur ve emekli maaşlarına hem de asgari ücrete yapılacak zam oranlarının belirlenmesi açısından oldukça önemlidir. 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak? Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Personel Alımı İlanı Duyurdu! Kaç Kişi Alacak?


TÜİK’ in son beş ayda açıkladığı aylık bazda enflasyon rakamlarına baktığımız zaman; temmuz ayında %2,37, ağustos ayında %1,46, eylül ayında %3,08, ekim ayında %3,54, kasım ayında %2,88 oranında artışın yaşandığını görüyoruz.  Dolayısı ile beş ayın enflasyon farkının toplam %14,04 oranında olduğunu ifade edebiliriz. Temmuz 2022’ de verilen zam oranı %7 oranındaydı. Dolayısı ile beş aylık enflasyon farkının %7 oranı civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Ocak 2023 zammı toplu sözleşmede de %8 oranında verileceği açıklanmıştı. Bu bağlamda enflasyon farkı ve toplu sözleme toplandığında %15 oranında bir zam yapılacağını ifade edebiliriz. Ancak şunu da unutmamak gerek %15’ in üzerine iyileştirme ve refah payı de eklenebilir. Bu şekilde %15’ ten daha yukarı oranda bir zammın yapılabileceğini ifade edebiliriz. 


TÜİK’ in açıklamış olduğu enflasyon rakamları milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Bu bağlamda aralık ayının da merakla beklendiğini ifade edebiliriz. Çünkü Ocak 2023 kapsamında , son altı ayın enflasyon rakamları ile emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam ve asgari ücrete gelecek zam oranlarının netleşeceğini ifade edebiliriz.