Milyonlarca emekli vatandaşı sevindirecek haber nihayet geldi. PTT aracılığı ile başvuru yapan vatandaşlara 40 bin lira nakit para verilecek.

Türkiye'de emeklilik çağına gelen vatandaşların büyük bir kısmı, emeklilik aylıklarının yeterli olmadığını belirterek kredi kullanımına yönelmektedir. Son dönemlerde emeklilik aylıklarının yetersizliği nedeniyle emeklilerin kredi kullanımında artış gözlemlenmektedir. Maddi yetersizlikler nedeniyle nakdi destek alabilmek için bankalara başvuru yapan vatandaşların sayısı milyonlara ulaşmıştır.

Emeklilik aylıklarının yetersizliği nedeniyle emeklilerin kredi kullanımına yönelmesi, birçok emeklinin finansal olarak sıkıntı yaşamasına da neden olmaktadır. Özellikle emeklilik aylıklarının yetersizliği nedeniyle kredi kullanımı yüksek olan emeklilerin, kredi faizlerinin de yüksek olması nedeniyle borçlarını ödemekte zorluk çektikleri görülmektedir.

Bu nedenle, bankalar emeklilere özel kredi kampanyaları hazırlamaktadır. Emeklilere yönelik olarak özel kredi imkanlarının verilmesi, emeklilerin finansal olarak daha rahat bir şekilde emeklilik sürecini geçirebilmelerini sağlamaktadır. Ancak, emeklilerin kredi kullanımında dikkat etmeleri gereken birkaç nokta vardır. Örneğin, emeklilerin kredi çekecekleri banka veya finans kuruluşunun güvenilir olması önemlidir. Ayrıca, emeklilerin kredi çekecekleri tutarın emekli maaşlarına göre uygun olması ve anlaşılır şartları içeren bir kredi sözleşmesi imzalaması gerekmektedir.

Bu kapsamda emekli vatandaşlara en güvenilir ve en uygun faiz oranlarıyla kredi veren kurumlardan biri PTT’dir. Düzenlenen son kampanya ile birlikte, PTT vatandaşlara 40 bin liraya kadar destek ödemesi yapacağını belirtmiştir. Emekli vatandaşlara adeta can suyu olacak bu kampanyanın detayları vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.

3 AY ERTELEME FIRSATI

Emekli maaşını PTT aracılığı ile alan vatandaşlara 2023 yılına girmeden önce bir güzellik yapıldı. Oluşturulan kredi kampanyası ile emekliler 36 ay vade seçeneği ve 3 ay erteleme fırsatı ile 40 bin liralık kredi alabilecek. Kişinin kredi alabilmesi için bazı koşulları karşılıyor olması gerekecek. Tüm koşulları sağlayan vatandaşların parası en kısa sürede hesabına yatacak. Peki vatandaşların uyması gereken şartlar neler?

PTT EMEKLİ KREDİSİ ŞARTLARI

Tüm kadınlara bu destek yatıyor! 4.000 TL için e-Devlet'ten başvurulacak! Tüm kadınlara bu destek yatıyor! 4.000 TL için e-Devlet'ten başvurulacak!

Bankalar, emekli kredisi verebilmek için emekli maaşının yeterli olmasını ister. Kişinin aldığı maaş miktarı başvuru esnasında dikkate alınacaktır. Bunun yanı sıra, yukarıda söz ettiğimiz gibi kişinin maaşını PTT aracılığı ile alması gerekmektedir. Dikkate alınacak bir diğer koşul ise başvuru yapan kişinin kredi notunun olumlu olmasıdır. Söz konusu şartları karşılayan kişilerin bankaya imza sirkülerini teslim etmesi gerekmektedir.

PTT EMEKLİ KREDİSİ BAŞVURUSU

PTT aracılığı ile 40 bin lira kredi almak isteyen vatandaşların cep telefonlarının mesajlaşma kısmına girerek “kredi” yazıp boşluk bırakıp TC kimlik numarası yazılarak 3050’ye kısa mesaj göndermesi gerekiyor. SMS aracılığı ile başvuru yapan vatandaşlara ödeme seçenekleri bir sonraki adımda gönderilecek ve vatandaşın onayı alınacaktır.

Bunun yanı sıra; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank aracılığı ile emekli maaş alan kişiler de, bankanın internet bankacılığı uygulamasından 40 bin liralık ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilecekler.