Kiradan çıkıp kendi evini almak isteyen emekli vatandaşlara 2 banka faiz oranlarını düşürdü. Sıfır faizli konut kredisi alma fırsatı sundu.

Ev fiyatları arttıkça vatandaşların birikmiş paraları ile ev sahibi olma hayalleri de suya düşüyor. Her geçen gün yükselen kredi faizleri de vatandaşı kredi çekmekten vazgeçtiriyor. Bu durumun farkında olan ve bünyesine müşteri çekmek isteyen bankalar da kişilerin gelir durumuna, kredi notuna, yaşına ve işine bakarak bazı zamanlarda faizsiz ya da düşük faizli konut kredisi veriyor. Bu fırsattan çok az sayıda kişi yararlanabiliyor bu nedenle bir an önce başvuru yapmak büyük önem taşıyor.

FAİZSİZ KREDİ NASIL ALINIR?

Bazı bankalar, belli başlı koşulları karşılayan vatandaşlara faizsiz kredi vermektedir. Her bankanın ve her kampanyanın faizsiz kredi şartları değişiklik gösterir ancak her bankada ve kampanyada ortak olan bazı maddeler vardır. Bunlardan ilki 18 yaşından büyük bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızdır. Bu koşulu karşılayan kişiler incelemeye alınır ve önceki dönemlerde aldığı kredilerin ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapıp yapmadığına bakılır. Kişilerin kredi notu iyiyse sıfır faizli kredi bile alabilirler.

EMEKLİYE SIFIR FAİZLİ KONUT KREDİSİ

Kiracı olarak hayatına devam etmek istemeyen emekliler, artan konut kredisi faizleri nedeniyle faizsiz konut kredisi veren bankaları araştırmak zorunda kalıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bazı koşulları sağlayan emekli vatandaşlar sıfır faizli kredi alabiliyor. Konut kredisi için başvuruda bulunan kişinin kredi aylık taksitlerinin, maaşının yüzde 70’ini geçmemesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra başka bankalardan çekilmiş kredisi olmayan emekliler son derece avantajlı oluyor. Söz konusu şartları taşıyan vatandaşlar 75 yaşını aşmamışsa faizsiz kredi fırsatından yararlanabiliyor.

KONUT KREDİSİ EN UYGUN FAİZLİ

Ev sahibi olmak için konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar en düşük faizli konut kredisi veren bankayı araştırıyor. Ekim 2022 itibari ile en uygun faiz oranı ile konut kredisi fırsatı tanıyan iki banka bulunuyor. Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası ve Vakıfbank uzun vade süresi ve düşük faizle kira öder gibi ev sahibi olma şansı tanıyor.

·         Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından biri olan Ziraat Bankası, konut kredisi kampanyası kapsamında 120 ay vade seçenekleri ile vatandaşları kiradan kurtarıyor. Söz konusu kampanyada 1,29 faiz oranı sunuluyor.

·         Vakıfbank da en uygun faiz oranları ile kredi veren bankalardan biridir. SarıPanjur Halden Anlayan Konut Kredisi adını verdiği kampanyanın faiz oranları yüzde 1,29’a düşürülmüştür.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yukarıda söz ettiğimiz bankaların konut kredisi için başvuru süreci genellikle aynıdır. Ancak bazı bankalar kendilerine özel şart koymakta veya başvuruları sadece belli platformlar üzerinden almaktadır. Kimisi sadece online başvuruları kabul ederken kimisi de sadece bizzat banka şubelerine yapılan başvuruları kabul etmektedir. Kredi çekmek istediğiniz bankanın resmi internet sitesine girerek başvuru süreci ile ilgili daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti! En az 1 çocuklu ailelere ödenecek! 8.500 TL ödeme tüm hanelere kesinleşti!

Tüm bankaların konut kredisi başvurusunda talep ettiği ortak belgeler bulunmaktadır. Söz ettiğimiz belgeleri başvuru sürecinizde hazır bulundurmanız gerekmektedir. Bu belgelerden ilki kimlik belgesidir ve bununla birlikte kişinin çalışma durumuna göre gelir belgesini de teslim etmesi beklenmektedir.  Bunun yanı sıra; almayı planladığınız konuta ait; Kat mülkiyetli tapu, kat mülkiyetli tapu olmaması halinde kat irtifaklı tapu ile birlikte yapı kullanım izin belgesi, yapı kullanım izin belgesi de yoksa son 5 yıla ait yapı ruhsatı ve İmar Durum Belgesini bankaya başvuru esnasında iletmeniz gerekmektedir.