Milyonlarca emekli zam için artık gün sayıyorken rahatlatan açıklama yapıldı. Emeklilerin ek zammı yüzde kaç oldu? TBMM'deki yasa teklifleri ve düzenlemeler de emeklinin kıskacında. Meclis'ten emekliye kaç TL en düşük maaş zammı geçiyor? İşte yeni maaş skalası ve 14 bin TL ödeme müjdesi...

TBMM'de yeni çalışmalar emekliler için de yapılacak. Ara zam konusunda henüz tam anlamıyla bir sonuca varılmasa da emeklinin en düşük 14 bin TL ödeme alacağı iddiaları belirsizliğini koruyor. 

En Düşük Emekli Maaşına %90 Zam Yapılacak mı?

Türkiye'deki 16 milyon civarında emeklinin uzun zamandır beklediği ek zam konusunda yeni bilgiler gün yüzüne çıktı. TBMM'nin Ekim 2023'teki yeni yasama dönemiyle birlikte bu konuyu masaya yatırıp yatırmayacağı büyük bir merak konusu olmuştu. Emekli maaşlarına dair son günlerde yapılan açıklamalar, SGK kapsamında emekli olan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerini yakından ilgilendiriyor. Eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, en düşük emekli maaşına ek yapılacak zam miktarı da gündeme geldi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!

Hükümet Emekliye 14 Bin TL Ödeyecek mi?

Söz konusu emekli maaşı zammına yönelik bazı sızıntılar olduğu kulis iddialarıyla geldi. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli maaşlarına yapılacak ek zamla ilgili bazı ipuçları vermişlerdi. Bakan Işıkhan, ek zam konusundaki düzenlemeyi TBMM'nin Ekim ayında aktif olmasıyla değerlendireceklerini belirtmişti. Ancak, Ankara'dan gelen son dedikodular, emekli maaşlarında önemli bir artışın olabileceğini işaret ediyor. Önceki tahminler, en düşük emekli maaşının 10 bin TL olacağı yönündeyken, yeni sızan bilgilere göre bu miktarın 14 bin TL'ye çıkabileceği konuşuluyor. Emeklilere ne zaman bu maaşın verileceği veya bu rakamın doğruluk payı hakkında şu an için resmi bir açıklama bulunmamakta. Emeklilere ne kadar maaş verileceği konusunda resmi bir duyuru yapılması yakın zamanda bekleniyor.