Dün ek gösterge rakamları netleşti! 3600 bekleyen milyonlarca emekli ve emekli adayı için güzel bir haber oldu. Yalnız dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu da belirtmek gerekiyor!

Özellikle her memura 600 ek gösterge verilmesi ile birlikte zam oranları da yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından bizzat açıklanan rakamlara göre, her devlet memuruna ek 600 puan gösterge yansıtıldığı açıklandı. Bu rakamlara göre milyonlarca memurun da emekli olacakları zaman alacakları gösterge rakamları netleşmiş oldu!

En Önemli Şarta Dikkat!

Yalnız bu ek gösterge rakamlarından yararlanabilmek için memurların 15 Ocak 2023 tarihinden önce emeklilik dilekçelerini vermemeleri gerekmekte, eğer emekliler yada emekli adayları bu tarihten öncesinde dilekçe verirlerse bu sefer de önceki göstergeye göre emekliliğe hak kazanmış kabul edilecekler. 

Kabine Toplantısı Kararları Açıklandı

Milyonlarca çalışan memur ve emeklilik için gün sayanların gözü kulağı bu toplantıdaydı. Bu toplantı sonuçlarına göre 3600 ek gösterge bekleyen memurlarla beraber, tüm memurlar için de ekstra olumlu bir haber çıktı. Şu ana kadar gündem olmayan tüm memurların ek gösterge alması ile birlikte maaşlar ve emekli maaşları da artış göstermeye başlayacak. Yalnız bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için 15 ocak 2023 tarihini beklemekte gerekiyor. 

Buna göre bu düzenleme ile birlikte hem emekli maaşlarında hem de emeklilik ikramiyelerinde ciddi anlamda iyileşmeler gözlenecek. 

Dilerseniz 3600 ek gösterge ile emekli olan bir memura göre kısaca bir hesaplama yapalım. Otuz yıl boyunca hizmet vermiş ve 3600 ek gösterge ile emekli olmaya hak kazanmış bir memurun normalde maaşı 1390 TL artış gösterecek. Aynı şekilde bu durum emekli ikramiyelerine de yansıyacak! Buna göre emekli ikramiyeleri de emeklilerin 40 bin lira civarında artış göstermesi mümkün olmaktadır. 

Alım Gücünün İyileşmesi Demek

Doğal olarak emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının artması hiç şüphesiz enflasyon karşısında eriyen maaşlara da bir nebze de olsa olumlu etki sağlayacak gibi görünmekte. Tabii ki düzenlemenin öncesinde emekli olmuş kişilerin bu şekilde bir maaş artışından yararlanması şu an için mümkün değil gibi görünüyor. 

Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak Emekli Olan Kişilere Anında Destek İmkanı! Emekli Maaşı Alanlara Ödeme 32.000 TL Olacak

Netlik Yok!

Birden fazla haber kaynağından edindiğimiz bilgilere göre bu konuda net bir yorum yapmak şu an için mümkün değil gibi görünüyor. Edindiğimiz bilgilere göre bu yasa tasarısının yaz tatiline girilmeden önce meclise gelmesi ve meclisten geçmesi planlanıyor. Yine bu konuda net bilgi sahibi olmak ve kesin bir yorum yapabilmek için bir süre daha beklememiz gerekiyor gibi görünmekte. Şimdilik elimizdeki netleşen bilgileri bir kere daha özetlememiz gerekirse, hali hazırda yapılmış düzenlemenin yasalaşması ile birlikte emeklilik dilekçesi için 15 ocağı beklemeniz gerektiğinin altını çizebiliriz. Bu tarihten önce emekli olacakların bu düzenlemeden yararlanamayacağı ön görülüyor. 

Yeniden bu konuda bir netlik olması durumunda hızlı bir şekilde gerekli bilgilendirmeleri adresimizden öğrenebilirsiniz.

Emekli maaşlarının yanı sıra normal memur maaşlarına da ek gösterge uyarınca küçük artışların gözlemleneceğini unutmamak gerekiyor. Yalnız ek gösterge rakamları daha çok normal çalışanlar yerine emekli olacak kişileri daha yakından ilgilendiriyor. Çünkü hatırlayacağınız üzere ek gösterge rakamları emekli olduktan sonra alacağınız kat sayı ile doğrudan alakalıdır. Bu sebeple bu yasa tasarısının memurların emekliliği konusunda bir yatırım ve bir avantaj olarak düşünmek daha yerinde bir seçenek olacaktır. Ne zaman netlik kazanır? Sorusunun ise şu an için net bir cevabı yok. Beklemekten başka çaremiz yok gibi görünüyor.