Emeklilik için çeşitli yöntemler deneyen vatandaşlar, yolları BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) üzerinden geçti ise devletin ek desteğini kazanıyor. Peki süreç nasıl işlemekte? Erken emeklilikte %30 devlet desteğini almak için aranan şartlar haberimizde.

Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu! Resmi gazetede açıklandı! Emekliye ek ödemeler verilecek ve bu ödemelerin limitleri belli oldu!

Emekli olmak için düzenli birikim yapanlar ve BES'i tercih edenler yaşadı. Devletin sağladığı ek %30'luk desteğiyle bu ödemelerini artırabilirler. Sistemin nasıl ilerlediği ve ne gibi detaylar dikkat edilmesi gerektiği haberimizde...

Yeni getirilen emeklilik düzenlemesi, birçok kişinin erken emeklilik hayalini gerçekleştirebilme umudunu arttırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yakın zamanda uygulamaya almayı planladığı Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, çalışanlara yüzde 30'luk bir destek sunacak. Bu yeni yaklaşım, 2024'ün son çeyreğine kadar 200 milyarın üzerinde bir etki yaratmayı hedefliyor.

Emekliye %30 Katkı Payı!

Şu anda Bireysel Emeklilik Sistemleri gibi mevcut uygulamalar bulunmakta. Ancak yeni geliştirilen sistemle fon miktarının ve katılımcıların sistemde kalış sürelerinin artması öngörülüyor. Ayrıca işverenlerin de bu sistemde daha aktif bir rol alması bekleniyor. Tamamlayıcı emeklilik, mevcut bireysel emeklilikten ayrışarak, şirketlerin ve kurumların çalışanları için fonlar oluşturmasını teşvik edecek. Çalışanların maaşlarından yüzde 3'lük bir kesinti yapılacak ve bu kesintiye işverenler de eşdeğer katkıda bulunacak. Devlet de bu kesintiye ek olarak yüzde 30 katkı sağlayacak. Bu birikimler, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilerek, çalışanların fon tercihlerine göre gelir sağlanacak. Ancak bu yeni sistemde kıdem tazminatı ile ilgili bir değişiklik bulunmayacak.

rektiği haberimizde...