Emeklilikte Yeni Düzenleme! Yaş Beklemek İstemeyen Emeklilik Hakkı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak emeklilik sürelerini beklemektedir. Bu nedenle de EYT hakkında yeni alternatifler masaya yatırıldı. Kişilerin yaş ve prim şartlarına bağlı olarak değişmekte ol

Ekonomi 06.11.2021 - 09:32 06.11.2021 - 09:32 Vural Pars

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak emeklilik sürelerini beklemektedir. Bu nedenle de EYT hakkında yeni alternatifler masaya yatırıldı. Kişilerin yaş ve prim şartlarına bağlı olarak değişmekte olan emeklilik konusunda yeniden bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor.

Emeklilik konusunda sigorta başlangıç günü, doğum yılı ve yatırılan prim dikkate alınmaktadır. Sigorta primi tamamlanmış olmasına rağmen sigorta başlangıç tarihi nedeniyle yaş konusuna takılanlar ise emekli olamadıkları gibi, iş hayatına girememenin de zorluğunu yaşıyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT konusunda taviz verilmeyeceğini belirtmişti, ancak bu önemli yeniden gündeme geldi. Çalışmaların başlatılması için gerekli talimatları veren Cumhurbaşkanı’na birbirinden farklı 5 formül sunulacak.

EYT’liler Hakkında Çözümler

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT'liler ile ilgili olarak harekete geçildiğini belirtti. Maliyet temelli çalışmalar sonrasında ön plana çıkan düzenlemelerin Cumhurbaşkanına sunulması planlanıyor. Son karar ise yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilecek.

EYT konusu ile ilgili olarak toplamda beş farklı modelin sunulması planlanırken bu modellerin içeriğinin neye odaklandığı büyük bir merak konusu.

Eyt’liler İçin 5 Model

EYT’liler için mevcut durumda 5 formül üzerine yoğunlaşılmıştır. Birinci model, kısmi emeklilik tasarısını içermektedir. Bu formül, 9 Eylül 1999 senesi öncesinde sigortalı kişilerin, 10 yıl prim ödemesi yaparak emekli olmasını kapsıyor. Bu da kısmi olarak adlandırılıyor. 3600 gün tamamlayan kadınlar için 50 erkekler için 55 yaşını doldurdukları takdirde emeklilik hakkı elde edebiliyor. Emeklilik yaşını belirleyen temel konu 3600 gün ya da yaş şartı ile sağlanıyor.

emeklilikte-yeni-duzenleme-yas-beklemek-istemeyen-emeklilik-hakki1

İkinci ve Diğer Modeller, 'Sürenin Tamamlanması', ‘Primin Tamamlanması’, ‘Daha Az Maaşla Erken Emeklilik’, ‘Finlandiya Modeli’

Süre tamamlanması formülünde1999 yılı öncesindeki emekli olma şartları baz alınacak. Kadınlarda 20 yıl (7200 gün) erkeklerde 25 yıllık (9 bin gün) hizmet ya da sigortalı olma süresini tamamlayan kişiler, yaş şartına bakılmadan emekli edilecek. Bu durumda 1996 yılı, öncesinde sigortalı olan kişiler faydalanabilecek.

Pirimin tamamlanmasında 1999 öncesinde işe başlayanlar için sigortalı oldukları tarih baz alınarak 5000 ila 5975 gün arasında bir prim ödenmesi gerekiyor. Bu durumda primini tamamlayanlar, yaşa bakılmaksızın emekli olabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@