Emekliye 1021 TL maaş farkı geliyor! SSK, Bağ-Kur, Emekli sandığı fark etmiyor. Tüm emeklilere Kasım ayında gün doğdu. Yılbaşında yapılacak olan zamları büyük heyecanla bekleyen emeklilere Kasım ayında müjde geldi. Emekliye maaş farkı ödemesi yapılacak. 1021 TL olarak açıklanan ödemeden tüm emekliler yararlanabiliyor. Ayrıca dul ve yetim aylığı alan emeklilerin hak sahiplerine de ödeme verilecek. Peki emekliye maaş farkı ne zaman hesaplara yatacak. Emekli Kasım ödemesi ne zaman başlıyor. İşte tüm merak edilen soruların yanıtları….

Milyonlarca emekli vatandaş gözünü enflasyon rakamları ve yılbaşında yapılacak olan zamlara çevirmiş durumda. Ancak bu sırada emeklilere güzel haberler de gelmeye devam ediyor. Onlardan biri de emekliye maaş farkı haberi oldu. Milyonlarca emekli maaş farkı alacak ve Kasım ayında emekli adeta bayram edecek. Üstelik sadece emekli vatandaşları değil Asgari ücretli çalışan herkesi yakından ilgilendiriyor bu haber. Maaşlara ve ikramiyelere zam yapılacak bin 21 lira artış olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin hem asgari ücret zammı hem de 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Yapılan çalışmalar sonucunda 3600 ek gösterge konusunda yeni rakamlar da ortaya çıkmaya başladı. Peki 3600 ek gösterge emekli maaşlarını nasıl etkileyecek? emekli ikramiyeleri nasıl değişecek?

emekliye-1021-tl-maas-farki-geliyor-ssk-bag-kur-emekli-sandigi-fark-etmiyor-tum-emeklilere-kasim-4

3600 EK GÖSTERGE SON DURUM

TBMM plan ve bütçe komisyonunda önemli açıklamalar yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmaları ile ilgili detaylı bilgi verdi. 2018 yılından bu yana gündemde olan ve hükümet tarafından çözüme kavuşturulması beklenen 3600 ek gösterge konusunda önemli adımların atıldığını söyleyen çalışma ve Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bakanlık bünyesinde çalışmaların başladığını dile getirdi. Şu anda kapsam ve maliyet üzerinde çalışmalar yapıldığını söyleyen bakan bilgini, ek gösterge ile birlikte emekli maaşlarında 1021 TL'lik bir artış gözlendiğini ifade etti. Emekli ikramiyeleri ise 3600 ek gösterge düzenlemesi sonrasında neredeyse 36.000 TL artacak. İlk etapta polis, hemşire, öğretmen ve din görevlilerini kapsayan 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesi için de çalışmalar devam ediyor.

emekliye-1021-tl-maas-farki-geliyor-ssk-bag-kur-emekli-sandigi-fark-etmiyor-tum-emeklilere-kasim-3

ASGARİ ÜCRET 2022 ZAMMI NETLEŞİYOR

Ayrıca Asgari Ücret konusunda da çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, herkesin asgari ücret ile ilgili yaptığı hesaplamalara olduğunu ifade etti. Bakan bilgin, Türkiye çapında bir araştırma gerçekleştirdiklerini enflasyon karşısında en iyi koruyacak bir asgari ücretin belirlenmesi düşüncesi ile hareket ettiklerini söyledi. 2021 yılında yüzde 21.56 oranında asgari ücret zammı yapıldığını hatırlatan bakan Bilgin, bunun 500 TL'lik bir artışa denk geldiğini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yapılan zammın enflasyon rakamlarının üzerinde olduğunu ifade eden Bilgin, geçen yıl Kasım ayında Enflasyonun yüzde 14 olduğunu bu yıl ekim ayı itibariyle enflasyon yüzde 19.89 olduğunu söyledi.

emekliye-1021-tl-maas-farki-geliyor-ssk-bag-kur-emekli-sandigi-fark-etmiyor-tum-emeklilere-kasim-2

Kasım'da da enflasyon artışının sürmesinin beklendiğini söyleyen bakan Bilgin, Enflasyonun yedi 10 puan üzerinde asgari ücret zammının yapılması durumunda toplam zammının %30 civarı olabileceğini dile getirdi. Aralık ayında yapılacak olan pazarlıklarla net rakamların ortaya çıkacağını söyleyen bakan Bilgin Asgari ücretin 3500 TL ile 3700 TL arasında olabileceğini ifade etti. Yani Ocak ayında asgari ücret zammı neredeyse 1000 TL'ye ulaşacak.