Emekliye 600 TL İntibak Zammı! Milyonlarca Emeklinin Maaşı 600 TL Artıyor

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren 600 TL intibak zammı gelişmesi! 2000 yılı sonrası emekli olanlara 600 TL intibak zammı verilecek. Emekliye intibak zammı müjdesi TBMM gündeminde.

Ekonomi 03.07.2021 - 08:11 03.07.2021 - 08:12 Orhan Yener

Milyonlarca emekli, TBMM gündemine giren yeni düzenleme ile birlikte yeni ayda 600 TL'ye yakın intibak zammı elde edebilecek! TBMM gündemindeki yasa teklifi kabul edilir ve yasalaşırsa, milyonlarca emekli vatandaş yeni maaşını tam 600 TL zamlı olarak alabilecek. Peki emekliye 600 TL intibak zammından kimler yararlanabilir? Emekliye 600 TL zam müjdesinin detayları neler? Haberimizin devamında sizler için hazırladık...

TBMM gündemindeki intibak düzenlemesi, 2000 yılı sonrasında emekli olanları etkileyecek. 2000 yılı öncesi emekli olup 2000 yılından sonra emekli olanlardan fazla maaş alan milyonlarca emekli ile farklarının giderilmesini isteyen 2000 yılından sonraki emeklilerin gözü kulağı TBMM'deki yasa teklifinde. Meclisten çıkacak sonuca göre 2000 yılı sonrası emekli olanlar da intibak zammından yararlanabilecekler. 

Ülkemizde sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde emekliler, prim ödeme gün sayısına göre emekli aylığı almaktadır. Ancak emekliler arasındaki maaş farkı son dönemde adeta bir uçuruma dönüşmüştür. Bu çerçevede emekliler arasındaki maaş farklarının kapanması ve eşit olmayan uygulamaların önüne geçilmesi için 2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşlara da intibak zammı uygulanması gündeme geliyor.

2000 yılı öncesi ve sonrası emekli olan vatandaşlar arasındaki maaş farkları, ek ödeme mekanizması ile giderilmeye çalışılıyor. Ancak bu mekanizma da emekliler arasındaki maaş farklarını gidermek noktasında yetersiz kalabiliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar da bir an evvel emekli olmayı ve intibak zammı ile aradaki uçurumun kapatılmasını bekliyorlar.

emeklii

İntibak Düzenlemesinde Son Durum

Yeni yılda TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun ardından gözler intibak zammına çevrildi. İntibak düzenlemesi ile ilgili net bir açıklama beklenirken, Meclis'te şuan için böyle bir gündem bulunmuyor. Ancak kısa süre içinde adli tatil öncesi Emekliye İntibak düzenlemesinin TBMM gündemine girmesi bekleniyor. İntibak zammı düzenlemesi TBMM gündemine girip yasalaşırsa, milyonlarca emekli 2021 Temmuz ayı itibariyle 600 Tl zamlı olarak yeni emekli maaşlarına kavuşabilecek.

Milyonlarca emekli, başta Türkiye Emekliler Derneği olmak üzere kollektif ve bireysel olarak, 2000 yılı sonrası emeklileri için yapılacak intibak düzenlemesini merakla bekliyor. Konuyla ilgili bir gelişme olması halinde detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdilik yeni bir açıklama bulunmamaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@