Yardım parası özellikle pandemi döneminde en çok aratılan konuların başında gelmektedir. Devlet de sosyal bir devlet olma yolunda ilerlerken ihtiyaç sahibi olan kişilere sürekli olarak güncel yardım parası ve yardım kampanyaları yapmaktadır. Yardım parası almak isteyen kişilerin ilk başvuru yaptıkları kurumlardan bir tanesi olan sosyal yardımlaşma kurumları her vatandaşın kendi ihtiyaçlarına göre yardım kampanyası yapmaktadır. 

Pandemi döneminde de en çok destek verilen yardımlardan bir tanesi olan ve şuana kadar 3 faz olarak ödenen pandemi destek yardımları 4.faz olarak ödenip ödenmeyeceği henüz belli değil. Gelen bilgilere göre emekli olan kişilerde 4.faz yardım paralarından yararlanabilecek. 

Emekliye yardım parası başvurusu

Emekli olan kişiler sadece emekli maaşları varsa ve yaşadıkları ev kira ise devletten yardım parası desteğinde bulunabiliyorlar. Emekli olan kişilerin sadece geliri emekli maaşı ise ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı fazla ise devlet bu kişilere hem yardım parası hem gıda yardımı hem de kömür yardımı gibi yardımlar yapmaktadır. Limitleri 7.000 TL'ye kadar bulan bu yardımları başvuru yaparak alacak olan emekliler gerçekten ihtiyaç sahibi olması durumunda ödeme gerçekleştirilecektir. 

Emekli olan kişiler e-devlet internet sitesine girerek buradan sosyal yardımlaşma yardım parası başvurusu veya pandemi yardım parası başvurusu yaparak ihtiyaçlarını iletebilirler. 

Ayrıca bağlı bulunduğunuz muhtarlığa giderek buradan hangi tür yardımlara başvuru yapabileceğinizi öğrenebilir ve yardım başvuru formunu alarak doldurabilirsiniz. 

ee1211-1

Yapılacak olan yardım başvurusu formlarını doldurduğunuzda eğer bir banka hesabı yazmadıysa nız yardım parası onaylandıktan sonra sizin PTT hesabınıza yatacaktır. PTT şubelerine giderek kimliğinizi verip kimlik numaranız üzerinden yatan yardım parasını hemen alabilirsiniz. 

Belediyelerden ve kaymakamlıklarda anda yardımlar için başvurularda bulunabiliyor. Yardım almak isteyen kişiler para yardımı haricinde koli yardımı okul yardımı kömür yardımı gibi yardımlarada sosyal yardımlaşma derneklerinden başvuru yapabileceklerdir.