Emekliye anında 1.000 TL artış! 2022 yılının başında zammın yanında ekstra ödeme geliyor! O kişiler yararlanacak!

Emekliye bayram havası estirecek yeni haberler gelmeye devam ediyor. 2022 yılının başında emekli vatandaşlara 1000 TL ek ödeme yapılacak.

Ekonomi 28.09.2021 - 19:26 28.09.2021 - 19:26 Volkan Arık

Emekliye anında 1.000 TL artış! 2022 yılının başında zammın yanında ekstra ödeme geliyor! O kişiler yararlanacak. Emekliye zam haberleri milyonlarca emekli vatandaş tarafından yakından takip edilirken özellikle yeni yılın yaklaşmasıyla beraber araştırmalar daha da arttı. Temmuz ayında çift ödeme alan emekliler ardından gelen banka promosyonları ile birlikte rahat nefes alma imkanı bulmuştu. Emekliyi asıl rahatlatacak haber ise 2022 yılının Ocak ayında geliyor. Alınan son dakika bilgisine göre Ocak ayı itibari ile birlikte emekli maaşlarına zam gelecek aynı zamanda emeklilere 1000 TL de ek zam yapılacak. Türkiye emekliler derneği tarafından yapılan açıklamada en düşük emekli aylığının asgari ücret civarında olması gerektiğine dikkat çekilerek bir an önce maaşlar da iyileştirme yapılması gerektiğini söyledi.

Milyonlarca emekli vatandaş 2021 yılının temmuz ayında hem maaş zammı aldı hem de bayram ikramiyesi alarak özellikle Kurban Bayramı’nı rahat geçirme şansı buldu. Şimdi emeklilerin gözü kulağı Ocak ayında yapılacak zamanlarda. Memur emeklisi için Ocak ayı zammı çoktan belli oldu. Ancak SGK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon oranında zam olacak bu nedenle de yılın ikinci yarısındaki altı aylık enflasyon rakamları büyük merakla bekleniyor. Bu süreçte banka promosyonları da devam ediyor ancak emeklileri asıl yakından ilgilendiren konu Türkiye emekliler derneği tarafından yapılan zam talebi oldu. Eğer Türkiye emekliler derneğinin talebi hayata geçerse emekli vatandaşların hesabına ek 1000 TL girecek.

emekliye-aninda-1000-tl-artis-2022-yilinin-basinda-zammin-yaninda-ekstra-odeme-geliyor-o-kisiler-2

OCAK 2022’DE BELLİ OLACAK

Türkiye emekliler derneği tarafından yapılan açıklamada en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olması gerektiğine dikkat çekildi. Emeklilerin zor şartlarda geçinmeye çalıştığına vurgu yapılan açıklamada, Bayram ikramiyesi olan emeklilerin biraz da olsa rahatladığı ancak bunun geçici bir çözüm olduğu ifade edildi. Türkiye emekliler derneği, bir an önce emekli maaşlarında iyileştirme yapılması gerektiğini ve bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bir mektup yazdıklarını açıkladı. Eğer beklenen iyileştirme yapılırsa emekler Ocak ayında alacakları enflasyon zammı ile birlikte ek 1000 TL’de zam alma şansı elde edecek. Alınan bilgiye göre emeklilerin bu talebi Ocak 2022’de belli olacak. Yani mecliste değerlendirme yapılacak ve kabul edilmesi halinde 2022 yılının Ocak ayında emekli maaşlarına ek olarak zam gelecek.

emekliye-aninda-1000-tl-artis-2022-yilinin-basinda-zammin-yaninda-ekstra-odeme-geliyor-o-kisiler-1

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR?

2021 yılının Eylül ayı itibari ile 2000 öncesi emekli olan SGK emeklisi vatandaşlar en düşük 2624 TL maaş alıyor. SSK’dan 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar ise en düşük 1627 TL maaş alıyor. Esnaf BAĞ-KUR’u emeklisi olan vatandaşlar en düşük 1912 TL maaş alırken tarım BAĞ-KUR’u emeklisi olan vatandaşlar ise en düşük 1802 TL maaş alıyor. Emekli sandığında ise en düşük maaşlar SSK ve bağ kura göre biraz daha yüksek. Emekli sandığında en düşük maaş 2021 yılının temmuz ayı için 3275 TL. Eğer Türkiye emekliler derneğinin talebi hayata geçerse en düşük emekli maaşı asgari ücret seviyesinde olacak ve 2800 TL civarına yükselecek. Özellikle Ocak ayında gelecek olan asgari ücret zammı da hesaba katılırsa en düşük emekli maaşının 3000 TL’nin üzerine çıkacağı düşünülüyor. Bu konuda kararı ise meclis verecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@