Emekliye büyük müjde! Maaşa 560 TL fazla ödeme yatacak! Tüm emekliler tek bir tıkla başvurup alabilir!

Emeklinin geçim sıkıntısını ortadan kaldıracak yeni bir müjdeli haber daha geldi. Tamamlayıcı emeklilik sistemine dahil olan emekliler 560 lira fazla ödeme alacak.

Ekonomi 18.10.2021 - 11:29 18.10.2021 - 11:29 Volkan Arık

Emekliye büyük müjde! Maaşa 560 TL fazla ödeme yatacak! Tüm emekliler tek bir tıkla başvurup alabilir! Emekli vatandaşlar için başlatılan tamamlayıcı emeklilik sistemine devlet tarafından da katkı sağlanıyor. Yapılan katkılarla birlikte emekliler 560 TL Ek ödeme alma fırsatını elde ediyor. Emekliye hem devlet katkısı ekleniyor hem de işverenden kesintiler yapılarak tamamlayıcı emeklilik sistemi üzerinde birikmeye devam ediyor.

Emekli vatandaşlar için güzel bir haber daha verildi. Tamamlayıcı emeklilik sistemine dahil olan emekliler için devlet tarafından katkılar sunuluyor. Aynı zamanda çalışma süresi boyunca da çalışan ve işverenden yapılan kesintiler emekli vatandaşların hesabında birikiyor. Devlet tarafından verilen katkılarla birlikte emeklilerin maaşına 560 TL ek ödeme geçiyor. Peki tamamlayıcı emeklilik sistemi nedir? Tamamlayıcı emeklilik sistemi ödemeleri nasıl alınır? Emekliler tamamlayıcı emeklilik sistemine nasıl katılır?

emekliye-buyuk-mujde-maasa-560-tl-fazla-odeme-yatacak-tum-emekliler-tek-bir-tikla-basvurup-alabi-3

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Emekli olan vatandaşlar için ek ödeme formülleri üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bunlardan biri de tamamlayıcı emeklilik sistemi oldu. Meclis'te görüşmeleri devam eden tamamlayıcı emeklilik sistemi modeline göre brüt fiyatların yüzde üçlük bölümü her ay birikim hesabında toplanacak. İşverenlerin sorumluluğunda olacak olan Yüzde 5.33 oranı her ay birikirken devlet de bu oranın üzerine katkı sağlayacak. İşçi ve işverenler bu modelle birlikte yeni bir prim sistemine de geçmiş olacak.  Tamamlayıcı emeklilik sistemine herkes katılabiliyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlara bu sistem sayesinde emekli oldukları süreçte 560 TL gibi bir ek ödeme çıkıyor.

emekliye-buyuk-mujde-maasa-560-tl-fazla-odeme-yatacak-tum-emekliler-tek-bir-tikla-basvurup-alabi-2

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi emekli vatandaşların çalışma hayatı sırasında gelir kaybı yaşanmaması adına oluşturulan bir model olarak biliniyor. Yani vatandaşlar çalışma hayatlarına devam ettiği sırada bir birikim hesabı üzerinde para birikiyor ve devlete bu paranın üstüne katkı sağlıyor. Çalışan, işveren ve devlet katkısı ile emekli oldukları zaman çalışanların maaşlarının artması sağlanıyor. Tamamlayıcı emeklilik sistemi Şimdilik görüşme aşamasında. Kabul edilmesi durumunda çalışan vatandaşlar Emekli olduktan sonra daha yüksek maaş alma şansı elde edecek. Tamamlayıcı emeklilik sistemi için öngörülen tarih ise 1 Ocak 2022 olarak açıklandı. Yıl sonuna kadar sistemle ilgili mecliste görüşmelerin tamamlanması ve kabul edilmesi bekleniyor.

emekliye-buyuk-mujde-maasa-560-tl-fazla-odeme-yatacak-tum-emekliler-tek-bir-tikla-basvurup-alabi-1

KATILMAK ZORUNLU MU?

Özel sektörde bulunan tüm çalışanları için geçerli olan bu sisteme katılmak ise zorunlu değil. Yani isteğe bağlı olarak vatandaşlar tamamlayıcı emeklilik sistemine dahil olabilecek. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren başlaması beklenen yeni emeklilik sistemi ile birlikte daha yüksek emekli maaşı alma fırsatı da ortaya çıkacak. Dileyen herkesin katılabileceği sistem için oylamanın ilerleyen günlerde yapılması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@