2022 yılı Ocak ayında milyonlarca emekli vatandaşın maaşı değişecek zam yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi maaş zammı enflasyon rakamlarına göre belli oluyor. Memur emeklisi ise geçtiğimiz ay yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin sonunda zamlarını almıştı. Ancak açıklanan enflasyon rakamları memur emeklisi için de büyük önem taşıyor. Çünkü memur emeklisi enflasyon farkı alıyor. Yıl sonu yaklaşmaya devam ederken SSK ve BAĞ-KUR emeklisi şimdiden zam oranlarını araştırmaya başladı. Her gün de emekliler için yeni güzel müjdeler gelmeye devam ediyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre yıl sonunda emekliye çifte zam yapılacak. Resmen müjdeli haber verilirken SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için en düşük maaş 3480 TL olacak.

Emekliye çifte zam son dakika haberi! Resmen müjde geldi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisi en az 3.480 TL maaş alacak!

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca vatandaş için ocak zammı merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. Artık ekim ayı da sonu ererken Yıl sonuna doğru Geri sayım başladı. Şimdi vatandaşların gözü kulağı her ay açıklanan enflasyon rakamlarında. Ekim ayının verileri Kasım ayının ilk haftasında açıklanacak. Ancak şu ana kadar Ortaya çıkan veriler bile emekli maaşlarını çok büyük ölçüde etkileyecek. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon oranında maaş zammı alırken Emekli Sandığı yani memur emeklisi olan vatandaşlar ise çıkan enflasyon rakamlarına göre enflasyon farkı alacak. Peki 2022 emekli zammı ne kadar olacak? 2022 en az emekli maaşı kaç TL olacak?

emekliye-cifte-zam-son-dakika-haberi-resmen-mujde-geldi-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-en-az-3480-tl-ma-3

ŞİMDİDEN BÜYÜK TAM GARANTİ

Milyonlarca emekli vatandaş için Ocak ayında yapılacak olan zamlar yavaş yavaş netleşmeye başladı. SSK ve BAĞ-KUR emekli maaşlarına yılın ikinci yarısına dair ortaya çıkan enflasyon oranları doğrultusunda maaş zammı yapılacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 2022 zam oranlarını öğrenen memur emeklisi ise aynı zamanda enflasyon farkı alacak. Emekliler için 3 aylık enflasyon verileri netleşti. Temmuz, Ağustos ve Eylül ayına ait veriler açıklanırken şu an açık kadar çıkan enflasyon ise 4.23 oldu. Yani bu da şimdiden emekli maaşları için yüzde 4.23 zam oranı demek oluyor. Memur emeklisi ise bu durumda yüzde 1.23 enflasyon farkı alıyor. Ancak şimdi gözler son üç aya çevrilmiş durumda. Ekim Kasım ve Aralık ayının verileri açıklandıktan sonra enflasyon ya artacak ya azalacak ancak pek az alması beklenmiyor.

emekliye-cifte-zam-son-dakika-haberi-resmen-mujde-geldi-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-en-az-3480-tl-ma-1

EN AZ % 8 ZAM BEKLENİYOR

Enflasyon artışının bu hızla devam etmesi durumunda emekli maaşlarına en az %8 zam bekleniyor. Merkez Bankası Geçtiğimiz günlerde Enflasyon beklenti anketini yayınlamıştı. Ankette yüzde 7.21 enflasyon oranı tahmin edilmişti. Ancak anket yayınlandıktan sonra döviz kurlarında başlayan artış ve doların neredeyse 10 TL'ye yaklaşması ile beraber enflasyonun daha da artacağı tahmin ediliyor. Yani piyasalarda şu anda yıl sonunda en az %8 enflasyon beklentisi bulunuyor. Bu da Emekli maaşları için %8 zam demek olacak.

MEMUR EMEKLİSİ DE FARK ALACAK

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi doğrudan enflasyon oranında zam alacak. Ancak toplu sözleşme görüşmelerinde 2022 yılı zammını öğrenen memur emeklileri de enflasyon oranlarını yakından takip ediyor. Çünkü çıkan Faruk'a göre memur emeklisi de maaşlarına enflasyon farkı alacak. Memur emeklisinin alacağı enflasyon farkının da en az yüzde üç olması bekleniyor.

emekliye-cifte-zam-son-dakika-haberi-resmen-mujde-geldi-ssk-ve-bag-kur-emeklisi-en-az-3480-tl-ma-2

EN AZ 3 BİN 480 LİRA MAAŞ

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için enflasyon oranları büyük önem taşıyor ancak bunun yanında Türkiye Emekliler Derneği de bazı girişimlerde bulunuyor. Özellikle maaşlarını düşük olan ve Asgari ücretin altında kalan emekliler için hükümetten bazı talepler var. Türkiye Emekliler Derneği emekli maaşlarının En az asgari ücret seviyesine çekilmesini istiyor. 2022 Ocak ayında hem maaş zammı hem de bu talebin kabul edilmesi durumunda en düşük emekli maaşı 3480 lira civarında olacak nokta emekli vatandaşlar bu talepten son derece memnun ancak son karar hükümette.