Emekli vatandaşların gözü kulağı Ocak ayında yapılacak olan zamlarda. Artık kesin zam oranlarının belli olması için Aralık ayı enflasyon verileri bekleniyor. Aralık ayında oluşan enflasyon ocak ayının ilk haftasında açıklanacak. Ancak bunun yanında tüm emekliler için ek zam yapılması gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin emekliye ek zam konusunda detaylı bilgilendirme yaptı. Yapılacak olan düzenleme sonucunda en düşük emekli maaşı bin 857 lira olacak.

Ocak ayında maaş zammı alacak olan emekliler için başka bir çalışma daha yürütülüyor. Özellikle en düşük emekli maaşı üzerinde çalışan yetkililer bu rakamı daha da yükseltebilmek için yeni formüller arıyor. SSK bağ-kur ve Emekli Sandığı olan tüm emekliler için ek zam konusu gündeme geldi. Bu konuda detaylı açıklamayı da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptı. Bilgin, emekli vatandaşların daha rahat hayatlarına devam etmesi için Çok kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini dile getirdi. Vedat Bilgin açıklamasının devamında çalışmada mesafe kat edildikçe bilgileri de paylaşacağını söyledi.

emekliye-ek-zam-geliyor-ssk-bag-kur-emekli-sandigi-hepsi-alacak-maaslar-en-az-1857-tl-artacak-2

EMEKLİYE EK ZAM MÜJDESİ GELDİ

Milyonlarca emekli şu anda Ocak ayına kilitlenmiş durumda. Çünkü Ocak ayında son enflasyon verilerinin açıklanması ile birlikte ikinci 6 aya ait enflasyon rakamları ortaya çıkacak ve emekli zam oranı belli olacak. SSK ve bağ-kur emeklisi için ise çalışmalar hala devam ediyor. Çünkü SSK ve bağ-kur Emeklilerin de en düşük emekli maaşı artık vatandaşlara yetmiyor. Bakan Bilgin bu konuda Umut vadeden bir açıklamada bulundu. Bakanın açıklamasına göre SSK ve BAĞ-KUR emeklilerin de en düşük maaşları yönelik yepyeni bir çalışma başlatıldı. Çalışmaların olumlu sonuçlanması durumunda emeklilerin maaşına seyyanen zam eklenecek. Mecliste bu konu hakkında konuşan bakan Bilgin, "Emekli gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Çalışmayı çok kapsamlı yürütüyoruz, mesafe aldıkça paylaşacağım" dedi.

emekliye-ek-zam-geliyor-ssk-bag-kur-emekli-sandigi-hepsi-alacak-maaslar-en-az-1857-tl-artacak-3

2022 EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Temmuz Kasım ayında gerçekleşen enflasyon yüzde 10.48 oldu. Yani bu durumda 5 aylık süre içinde emekli maaşlarına yansıyacak olan zam oranı %10.48 olacak. Ancak hala aralık ayı enflasyon verileri açıklanmadı. Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi sonuçlarına göre ise 6 aylık enflasyon yüzde 14.2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Bu Tahminlerin doğru çıkması durumunda SSK ve bağ-kur emeklisinin zammı yüzde 14.2 olacak. Kesin rakamlar ise 3 Ocak tarihinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamları ile beraber netleşecek.