Emekliye en az 2.472 TL ödeme yapılacak! Tarih belli oldu, tüm dertler bitecek, emeklinin yüzü gülecek!

Emekliye en az 2 bin 472 lira ödeme yapılacak! Tarih belli oldu, tüm dertler bitecek, emeklinin yüzü gülecek! Milyonlarca emekli zam alıyor. İşte zamlı maaşların ödeneceği tarih.

Ekonomi 21.09.2021 - 11:38 21.09.2021 - 11:38 Volkan Arık

Emekliye en az 2 bin 472 lira ödeme yapılacak! Tarih belli oldu, tüm dertler bitecek, emeklinin yüzü gülecek! Emekliler için yeni zam dönemi yaklaşıyor. Milyonlarca emekli ise hükümetten gelecek olan haberlere adeta göz kulak kesildi. Nihayet beklenen o haber geldi. Emekli zammı netleşti, tarih de belli oldu. SSK ve Bağ-Kur'lular ile birlikte emekli sandığı yani memur emeklileri de rekor zam alacak. Ayrıca kamuda çalışanların da maaşları artacak. İşte zamlı maaşların hesaplara geçeceği o tarihler ve zam oranları…

Milyonlarca emeklinin büyük heyecanla beklediği zam dönemi geliyor. Bu yıl tüm emeklilerin maaşı değişecek. Maaşlar Ocak ayından itibaren zamlı olarak hesaplara yatmaya başlayacak. Üstelik emeklilerin zam için yeni yılı beklemelerine bile gerek yok. Çünkü şimdiden emekli zammı oranları netleşti. Emekliye zam müjdesi verildi. SSK ve Bağ-Kur'lularla birlikte emekli sandığı yani memur emeklileri de rekor zam alacak. Maaşlar en düşük 2 bin 472 lira olacak. Ayrıca evde bakım maaşı, yaşlılık aylığı ve engelli maaşı da bu zamla birlikte değişiyor. İşte 2022 yılında emekli zammı detayları ve zam oranları…

EMEKLİYE ZAM ÜSTÜNE ZAM GELİYOR

Tüm emekliler için 2022 yılı zamla başlıyor. SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklilerinin alacakları zam oranı ise şimdiden belli oldu. 2021 yılının ikinci 6 aylık dilimine ilişkin enflasyon tahminleri açıklanırken, tahminlere göre memur emeklileri yüzde 5 artış alacak. Merkez bankası 2021 yılının ikinci yarısı için enflasyon tahminini yüzde 14.1 olarak bildirdi. Bu da enflasyon farkının çıkması demek olacak. Tahmin gerçekleşirse SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2021 yılına yüzde 5.21 zamla başlayacak. Memur emeklileri ise yüzde 5’lik toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 2.21 enflasyon farkı alma şansına sahip olacak. Memur emeklisinin Ocak zammı toplamda yüzde 7.21 olacak. Ayrıca memurlar da bu oranda enflasyon farkı alacak.

emekliye-en-az-2472-tl-odeme-yapilacak-tarih-belli-oldu-tum-dertler-bitecek-emeklinin-yuzu-gulec-3

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2.472 TL OLACAK

Yeni yılda zam için şimdiden heyecanlı olan emekliler zamlı maaşlarını hesaplamaya başladı bile. Merkez bankasının enflasyon tahminlerinin gerçekleşmesi halinde en düşük emekli maaşı esnaf bağkurluları için 2.472 TL olacak. Tarım bağkuru ödeyerek emekli olanlarda en düşük maaş 1.964 TL olurken, 2000'den önce emekli sigortalılarda en düşük maaş 2.760 TL, 2000’den sonra emekli olan sigortalılarda ise 1.711 TL’ye yükselecek.

emekliye-en-az-2472-tl-odeme-yapilacak-tarih-belli-oldu-tum-dertler-bitecek-emeklinin-yuzu-gulec-1

SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİNE DE ZAM GELECEK

Enflasyon farkının belli olmasıyla beraber sosyal yardım ödemelerine de zam gelecek. Engelli maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı alan vatandaşlar enflasyon farkına göre Ocak ayından itibaren zamlı maaşlarını almaya başlayacak. Şu anda 1798 TL olarak ödenen evde bakım maaşının yapılacak zamla beraber 2000 TL’nin üstüne çıkacağı tahmin ediliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@