Emekliye İkramiye ve Zam Haberi Geldi!

Emekliye Son Dakika İkramiye ve Zam Haberi Geldi. Dikkat! Emekli ve memur emeklileri için son dakika gelişmeleri yaşandı. Milyonlarca emeklilerin beklediği temmuz ayı ile ilgili zamlar merak edilmeye

Ekonomi 05.06.2021 - 11:51 05.06.2021 - 11:53 Berkay Keskin

Emekliye Son Dakika İkramiye ve Zam Haberi Geldi. Dikkat! Emekli ve memur emeklileri için son dakika gelişmeleri yaşandı. Milyonlarca emeklilerin beklediği temmuz ayı ile ilgili zamlar merak edilmeye devam ediyor. Emeklilerin temmuz ayında alacakları zamlı maaşlar ile birlikte bayram ikramiyeleri de ödeneceğinden, bu zamların haberi oldukça araştırılmaktadır. Ayrıca dün açıklanan enflasyon rakamlarından sonra memurların da fark alacağı kesinleşti. İşte haberin detayları...

Emeklilere Müjdeli Haber Geldi

Emekliler için önemli olan Temmuz zammı belli olmaya başladı. Emekli olan kişilere, son 6 aylık enflasyon oranlarına göre yeni zam oranları sunulacak. Emekliler her yıl Ocak ayında ve Temmuz ayında Zam almaktadırlar. Emekli olan kişilere verilen bu zam haberleri ile birlikte, enflasyon farkı ile son 5 aylık enflasyon oranı da belli oldu. Buna göre son 5 aylık %6.39'luk bir zam oranı belirlendi. Bu oranlara Haziran ayı enflasyon oranı da eklenecek. 

Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Haziran ayı enflasyon oranı açıklandıktan sonra Emekli olan kişiler zamlı maaşlarını 5 Temmuz'da ne kadar olacağını öğrenecekler. Merkez Bankası tahminlerine göre Haziran ayı için enflasyon oranı 0.82 olarak belirlenecektir. İlk 6 aylık enflasyon oranları SSK ve Bağkur emeklileri için ortalama alındığında %7 oranının üzerinde olacak. 

Eğer bu şekilde oranlar oluşursa, en düşük emekli maaşı esnaf olanda 2.200 TL olacak. Bağkur tarım emeklileri ise 1.780 TL emekli maaşı alacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK emeklileri de 2.600 TL civarında emekli maaşı alabileceklerdir. 

Memura Zam Gelecek

2021 senesinin ilk 6 ayı için memurlara da %3 zam gelecek. Mayıs ve Haziran ayı rakamlarının açıklanmasından sonra, enflasyondan sonraki %3'lük kısım memurlara zam olarak yansıyacaktır. Haziran ayındaki enflasyon oranı değişmese bile en düşük memur maaşları belli olmaya başladı. Buna göre oranlar sabit kalması durumunda bile en düşük memur maaşı 3.214 TL'ye kadar yükselecektir. 

Bu oranların ve rakamların tam netlik kazanabilmesi için Haziran ayı enflasyon oranlarının belirlenmesi gerekmektedir. Memur olan kişilerin ve emekli olan kişilerin alacakları bu zam oranları 5 Temmuz tarihinde belirlenecek ve Temmuz ayında alacakları maaşlara yansıyacaktır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@