Emekliye Kasım'da ek zam geliyor! 659 TL maaş zammı yüzde 5 ek ödeme ile maaşlar değişecek! Yeni maaş listesi! Milyonlarca emekli Ocak ayınca maaş zammını beklerken sürpriz haber Kasım ayı için geldi. SSK, Bağ-Kur, Memur emeklisi ile dul ve yetim aylığı alan milyonlarca kişinin maaşı Kasım ayında değişecek. Ocak zammı da emekliler için ekstra olacak. Kasım ayınca maaşlarda tam 659 TL artış yaşanacak, yüzde 5 de ek ödeme zammı maaşlara yansıyacak. Peki zamlı maaşlar ne zaman yatacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm merak edilenler…

Emekli maaşı düşük olanlara yüzde 5 ek ödeme zammı yapılacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine 659 TL zam gelirken aynı zamanda ek ödeme hakkı da verilecek. Enflasyon oranları ek ödemelerde etkili olacak. Özellikle yılın son 3 ayında TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verileri maaşları sil baştan değiştirecek. Peki yeni emekli maaşları ne kadar olacak? Zamlı emekli maaşları kaç TL olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm soruların yanıtları…

emekliye-kasimda-ek-zam-geliyor-659-tl-maas-zammi-yuzde-5-ek-odeme-ile-maaslar-degisecek-yeni-ma-2

EMEKLİYE 659 TL ZAM GELİYOR

Ocak ayı emekliler için oldukça önemli. 2022 emekli zammı Ocak ayında netleşecek ve yılın ilk ayında emekliler maaşlarını zamlı olarak almaya başlayacak. Emeklilerin maaşlarının yanı sıra ek ödemeleri de Ocak ayında artacak. Temmuz – Aralık arası 6 aylık enflasyon verileri ise emekli zammı için belirleyici olacak. Şu ana kadar Temmuz – Eylül arası enflasyon oranları netleşti. Bu tabloya bakıldığında SSK ve Bağ-Kur emeklisi yüzde 4.23 oranında zam alıyor. Memur emeklisi ise yüzde 5 toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Memur emeklisinin şu anda alacağı enflasyon farkı yüzde 1.23. Son 3 aylık verilerin de açıklanmasıyla kesin rakamlar açıklanacak.

emekliye-kasimda-ek-zam-geliyor-659-tl-maas-zammi-yuzde-5-ek-odeme-ile-maaslar-degisecek-yeni-ma-1

YÜZDE 8.46 ZAM BEKLENİYOR

Uzmanlar ise anket sonuçlarına göre yaptıkları değerlendirmelerde Ocak ayında emekliye en az yüzde 8.46 zam geleceğini düşünüyor. Enflasyon artışı bu hızla devam edersen daha da fazla  zam oranları çıkabilir. Sadece bu kadar da değil. Emekliler Ocak ayında alacakları maaş zammına ek olarak ek ödemelerini de zamlı almaya başlayacak. Emeklinin yeni yılda ek ödemelerinin yüzde 4-5 oranında artması bekleniyor. Bu da emekli maaşlarında ciddi bir iyileşme olması demek olacak.

Yapılacak olan yeni zamlarla beraber emekli maaşları asgari ücret seviyesine ulaşacak. En düşük emekli maaşının 2022 yılı için 2500 TL civarında olması bekleniyor. Zaten Türkiye Emekliler Derneği tarafından talep edilen rakamlar da yaklaşık bu civarda olmuştu. SSK ve Bağ-Kur emeklisi için en düşük maaşın asgari ücret seviyesinde olması talep ediliyordu.