Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından bazı vatandaşların emekli maaşlarında bazı kesilmeler yapılmaya başlandı.

Konuya ilişkin Yargıtay’dan emsal karar çıkarken SGK bazı vatandaşların hem maaşları kesiyor aynı zamanda geçmişe dönük tüm ödemeleri faiziyle geri istiyor. 

SGK mevzuatında emekli maaşı bağlamanın birçok çeşitleri bulunuyor. Emekli olan kişilerin ise emekliliğe ayrıldıktan sonra çalışmaları belirli koşullarla olabiliyor. Ancak bazı özel durumlarla emekli olan kişilerim emeklilik sırasında çalışmalarına SGK tarafından izin alınamıyor. SGK tarafından izin almayan çalışmalar SGK denetimine takıldığı zamanda ise prosedüre uymayan kişilere cezalar verilebiliyor. İşte konuya ilişkin merak edilen detaylar siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor. İşte detaylar..

MALULEN EMEKLİLER DİKKAT!

SGK’nın sisteminde malulen emeklilik şeklinde bir emeklilik çeşidi bulunuyor. Çalışan vatandaşlar 10 yıl sigortalılık süresini doldurmuşlar ve 1800 prim gününü tamamlamışlar ise yaşadıkları bir rahatsızlıktan dolayı iş gücü kaybına uğramışlar ve bu durumdan dolayı SGK tarafından malulen emekliliğe ayrılıyor. SGK tarafından izin almayan çalışmalar SGK denetimine takıldığı zamanda ise prosedüre uymayan kişilere cezalar verilebiliyor. Malulen emeklilik o kişinin çalışmaya hayatına devam edemeyeceği için kendisine verilen bir hak olarak uygulanıyor. Malulen emekli olan kişilere maaş bağlanılıyor. Bu kişilerin Türkiye’de veya yabancı bir ülkede çalışmalarına izin verilmiyor.

BEDELİ ÇOK AĞIR OLUYOR!

SGK zaman zaman denetimlerde bulunarak malulen emekli olan kişilerin çalışma hayatında aktif olarak yer alıp almadıklarını sorgulayabiliyor. Eğer malulen emekli olan kişilerin bir başka işte çalıştıkları tespit edildiğinde ise devreye bazı yaptırımlar giriyor. Öncelikle malulen emekli olduğu halde başka işte çalıştığı tespit edilen kişilerin emekli maaşları direkt olarak kesiliyor. Bununla da kalınmıyor malulen emeklilik döneminde kişiye ödenmiş olan malulen emeklilik maaşları geriye dönük olarak faizi birlikte kişiden geri isteniliyor. Üstelik icra işlemi başlatılarak ödenen maaşların tahsilat yoluna gidiliyor.

YARGITAY’DAN EMSAL KARAR

Malulen emeklilerin emekli olmasından sonra çalışmalarına dair Yargıtay tarafından 2020 yılında emsal niteliğinde bir karar aldı. 1992 yılından beri malulen emeklilik maaşı alan bir vatandaşın 2012 ve 2014 yıllarında 2’şer gün çalıştığı tespit edildi. SGK 2012 yılında çalışılan tarihten itibaren olmak üzere kişinin almış olduğu aylığını iptal etti. İki yıl içerisinde ödenen 32.400 lira faizi ile tahsil edilmesi için vatandaş aleyhinde icra işlemi başlatıldı. Yargıtay ise bu icra işlemini uygun buldu.

ENGELLİ VERGİ İNDİRİMİ KAPSAM İÇERİSİNDE DEĞİL!

Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti! Cumhurbaşkanından 1. gün sürprizi! Maaşlara yüzde 100 zam kesinleşti!

SGK’da malulen emeklilik olduğu gibi engelli vergi indirimi ile de emeklilik fırsatı bulunuyor. Bu iki emeklilik türü bütünü ile birbirinden farklı koşullara sahip. Malulen emekliler herhangi bir işte çalışamıyorlar. Ancak engelli vergi indirimi ile emekli olan vatandaşlar SGK destek primi ödemek şartı ile bir işte çalışabiliyor.