Emekliye O Ödemelerde Zam Müjdesi! Ne Kadar Zam Yapılacağı Açıklandı

Milyonlarca emekliye zam müjdesi netleşti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dakika müjdesi olarak verdiği emekli bayram ikramiyelerine zam haberinin ardından Temmuz ayı enflasyon zam tutarı da belli oluyor. Emekliler hem ikramiye ödemelerinde hem de aylıkları

Ekonomi 22.04.2021 - 23:25 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Emekliye O Ödemelerde Zam Müjdesi! Ne Kadar Zam Yapılacağı Açıklandı

Milyonlarca emekli vatandaşımız bayram ikramiyesinin artışı mutluluğunu yaşarken, gözler Temmuz ayında gerçekleştirilecek zamma yöneltildi. Zam miktarı merak konusu oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşların Temmuz zammı, beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre %7.09 olarak belirlendi. Bu sayede emekli maaşlarına gerçekleştirilecek olan zam miktarı 500 TL'yi görecek. 

Emekli vatandaşlar, gözünü kulağını Temmuz ayında uygulanacak olan zamma çevirdi. Temmuz ayında maaşları 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında yükseltilecek olan SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaşlar zam oranını merakederken ipuçları da gelmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği beklenti anketi içerisinde enflasyon tahminine göre, bu senenin ilk yarısındaki enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı %7.09 olarak gerçekleşecek. Bu tahmin gerçek olursa, SSK ve Bağ-kur emeklisi vatandaşların gelirlerinde 500 liraya yakın bir artış meydana gelecek. En yüksek aylık 7 bin 500 liraya yükselecek. Kesin oran Temmuz ayı başında netlik kazanacak.

Yıl Sonu Enflasyon Oranları 

TÜİK, Aralık ayına yönelik tüketici enflasyonunu duyurdu. TÜİK'in verilerine göre Aralık ayında TÜFE %1.25 yükselirken memur ve emekli maaşlarını etkileyecek senelik enflasyon ise %14,6 olarak belirlendi. TÜFE'de 2020 senesi Aralık ayında 12 aylık ortalamalara göre %12,28 artış meydana geldi.

2021 Emekli Bayram İkramiyesi Ne Kadar Oldu?

2018 senesinde verilmeye başlanan 1.000 TL Emekli İkramiyesi 3 dönemdir aynı miktar üzerinden hesaplara yatırılıyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli vatandaşlara müjdeli haberi vererek, bayram ikramiyelerine zam uygulanacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı o açıklamada:

"Yaklaşık 3 sene önce emekli vatandaşlarımıza bayramlarda 1.000'er TL ikramiye ödeme sözü vermiş, bu uygulamayı da hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış gerçekleştirilen bayram ikramiyelerinin Ramazan ayındaki ilk ödemesini Mayıs ayı başında, Kurban Bayramı ödemesini de Temmuz ayı ortasında yapacağız. En düşük emekli maaşını 1.500 TL'ye yükselterek vatandaşımızın mağdur duruma düşmemesini sağladık. Biz göreve geldiğimizde emekli maaşlarının 66 TL'den başladığını belirtmek isterim."

Yeni Emekli Olanlara Zamlı İkramiye Müjdesi

Bayram İkramiyesi Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul ve yetim aylığı) ve sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri elde eden kişilere ödenmektedir. Ayrıca aylık alan şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, şampiyon sporcular, güvenlik korucuları ve terör dolayısıyla zarar gören sivil kişiler ile bu vatandaşların hak sahipleri de bayram ikramiyesinden faydalanabiliyor.

SGK verilerine göre, Ocak ayından itibaren dosya bazında 12 milyon 500 bin emekli mevcut. Dul ve yetim gibi ölüm aylığı alan kişileri de kapsama alanı içerisine alan kişi bazında aylık ve gelir alan vatandaşların sayısı ise 13 milyon 300 bin kişiye yakın. 

Kanuna göre, SGK'dan "Bayraın içerisinde bulunduğu ayda" gelir ve aylık alan vatandaşlara ikramiye ödemesi yapılacak. Bayram Mayıs ayında olduğu için Mayıs ayından itibaren aylık ve gelir alan kişiler ikramiye elde edebilecek.

Emekli aylıkları, dilekçenin iletildiği tarihi seyreden ayın 1'inden itibaren geçerli olmaktadır. 30 Nisan 2021 tarihine kadar emeklilik dilekçesi veren vatandaşların emekli aylığı 1 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olarak bağlanacağı için, bu tarihe kadar emeklilik dilekçesi verenler de ikramiye alabilecek. Ramazan Bayramı 13 Mayıs tarihinde başlayacak, bayram ikramiyeleri ise Mayıs ayının ilk haftasında ödenecektir.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@