Emekliye Ocak’ta çifte zam geliyor! Maaşlarda yüzde 10.46 artış olacak, böyle rekor zam daha önce hiç olmadı. Memur ve memur emeklisi Ocak ayında adeta ihya olacak. Toplu Sözleşme zammı ile aldıkları yüzde 5 oranının üstüne bir de enflasyon farkı eklenecek. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin  tahminlerine göre yılın ikinci yarısına ait enflasyon farkı yüzde 5.46 çıkacak. Böylece memur ve memur emeklisi yüzde 10.46 zam oranı ile yeni yıla başlayacak. Bu da rekor anlamına geliyor. Resmen emekli maaşlarına tarihi bir zam gelecek.

Milyonlarca emekli Ocak ayını iple çekiyor. Çünkü Ocak ayında emeklilerin 2022 zammı açıklanacak. Yıl sonu yavaş yavaş yaklaşmaya devam ederken emekli zam tahminleri ve enflasyon tahminleri de peş peşe açıklanmaya devam ediyor. Son tahmin ise Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre geldi. Milyonlarca memur ve memur emeklisi anketteki tahminler çıkarsa Ocak’da düğün bayram edecek. Çünkü maaşlara rekor zam gelecek. Memur ve memur emeklisi 5 Ağustos’ta yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde yüzde 5 Ocak zammı aldı. Yani Ocak ayının gelmesiyle birlikte memur ve memur emeklisi maaşları otomatik olarak yüzde 5 artacak. Ancak sadece bu kadar da değil emekli maaşına Ocak ayında enflasyon farkı da eklenecek. Bu da memur ve memur emeklisi için çifte zam demek.

emekliye-ocakta-cifte-zam-geliyor-maaslarda-yuzde-1046-artis-olacak-emekli-bu-zam-sonrasi-dugun-1

OCAK AYI ENFLASYON FARKI TAHMİNİ YÜZDE 5.46

2021 yılının ikinci altı ayındaki enflasyon farkının ortaya çıkması için şimdi Ekim, Kasım ve Aralık verileri bekleniyor. Şu ana kadar belli olan rakamlara göre enflasyon farkı memur ve memur emeklisi için yüzde 1.23 oldu bile. Yılın son üç ayındaki rakamlar ise farkı azaltacak ya da arttıracak. Ancak anket sonuçları ve tahminlere göre enflasyonun azalması pek mümkün görünmüyor. Hatta son 3 ayda enflasyon tavan yapacak. Bu da memur ve memur emeklisi için Ocak ayında zam oranlarının artması demek olacak.

emekliye-ocakta-cifte-zam-geliyor-maaslarda-yuzde-1046-artis-olacak-emekli-bu-zam-sonrasi-dugun-2

EN DÜŞÜK MAAŞ 3 BİN 3618 TL OLACAK

Merkez Bankası tarafından yapılan Ekim ayı piyasa katılımcıları anketi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Anket sonuçlarına göre 2021 yılının ikinci yarısında enflasyon yüzde 8.46 çıkacak. Anket sonuçları doğru çıkarsa memur ve memur emeklisi yüzde 5 zamma ek olarak yüzde 5.46 da enflasyon farkı alacak. Yani bu memur ve memur emeklisi için Ocak ayında yüzde 10.46 zam demek oluyor. Şu anda en düşük memur emeklisi maaşı 3 bin 275 lira 90 kuruş. Ocak ayında şu ana kadar belli olan yüzde 1.23 enflasyon farkı da dahil eklenecek zam ile maaşlar 3 bin 480 TL olacak. Eğer Ocak ayında zam oranı yüzde 10.46 olursa en düşük memur emeklisi maaşı 3 bin 618 TL olacak.