Emekli maaşlarının yeniden artırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili hükümetten önemli atak geldi. Bu da emeklilere peş peşe zam yapılacağı düşüncesini uyandırdı. En düşük maaşın en az %40 artması beklenmekte. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlıklardan gelen açıklamalar...

PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek! PTT'den emeklilere ek ödeme! PTT emekli maaşlarını alanlara 10 bin TL verecek!

Emekli için TBMM yeni yasama döneminde maaş zammı için çalışmalar yapılacağı belirtiliyor. Maaşlar yüzde kaç artış gösterecek? İki farklı dönemde artış olması gündemde. Şimdi ise devreye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlıklar da girdi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni emekli maaşlarını belirleme konusunda çalışmalara devam ediyor. TBMM'nin yeni yasama dönemine girişiyle birlikte, emekli maaşlarına yapılacak zamlar konusundaki müzakerelerin ivme kazanacağı tahmin ediliyor. Ekim ayının başlamasıyla birlikte, bu zamlarla ilgili çeşitli spekülasyonlar gündemde yer buluyor.

Emekliye Kasım Ayında İlk Zam!

Ekim ayında başlayan çalışmaların kasım ayında sonuçlandırılması ve emekli maaş zammının ne kadar olacağına dair bir perspektif sunması bekleniyor. Kasım'da yapılacak olan ek zamla birlikte, ocak ayında aralık ayı enflasyon verilerinin yayınlanmasının ardından altı aylık enflasyon farkı da belirlenecek. Eğer bu tahminler doğru çıkarsa, emeklilere üç ay içerisinde iki kez zam gelmiş olacak. Bakanlıkların bu konudaki çalışmaları ilerleyen günlerde emekli maaşlarının ne kadar artacağını daha kesin bir şekilde belirleyecek.

Aralık Ayında İkinci Zam Yapılacak!

Yılbaşı öncesi Aralık ayında ikinci zammın yapılması gündemdeki yerini koruyor. Yılbaşı zammının da duyurulması, emeklinin alım gücünü iyice artıracak. Ancak genel enflasyon düşmedikçe bu gidişatın hangi yöne doğru seyredeceği henüz netlik kazanmış değil.