Emekliye Son Dakika Bayram Müjdesi! Bayramdan Önce Hesaplara Zamlı Olarak Yatırılacak İşte O Tutar

Başkan Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği bayram ikramiyesine yönelik müjdeyi verdi. Erdoğan'ın yaptığı açıklama sonrasında emeklilere yatacak olan ikramiyelerin zamları da netlik kazandı. Buna göre emekli vatandaşlar 1.1

Ekonomi 29.04.2021 - 00:03 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Ülkemizde yaklaşık 13 milyon emekli ile dul ve yetim maaşı alan vatandaşlar 2018 senesinden bu yana her sene Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1.000 TL'lik ikramiye ödemesi alıyor. Yasanın çıkması ile birlikte 1.000 TL olarak ödenen ikramiye böylece senede 2.000 TL olarak ödeniyor. Fakat bu sene Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta verdiği 'zam' müjdesi emekli vatandaşların yüzlerini güldürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli ikramiyelerine enflasyon zammı uygulanacağını duyurdu. Bunun üzerine 3 formüllü bir hesaplama gündeme geliyor.

3 Formüllü Hesaplama 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın emekli ikramiyelerine enflasyon zammı uygulanacağını duyurmasının ardından 3 formüllü bir hesaplama gündeme geldi. Bu formüllerden bir tanewsi de emeklilere uygulanan zamlarda olduğu gibi 6 aylık enflasyon oranının kullanılması. Buna göre 2021 yılı Ocak ayı zamlarında kullanılan %8.6'lık aylık enflasyonun kullanılması. Buna göre de zam miktarı 90 TL olarak gerçekleşecekti.

Başkan Erdoğan Duyurdu!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün gerçekleştirdiği açıklamada bu tutarın 100 TL'ye yükseltildiğini duyurdu. Başkan Erdoğan dün akşam gazetecilere yapmış olduğu açıklama içerisinde Emekli bayram ikramiyesi 1.100 TL olarak kararname ile geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

"Meclis İle Değil Kararnme İle İleteceğim" 

Başkan Erdoğan, "Bin artı enflasyon. Bu da büyük ihtimalle enflasyon 85 TL olarak gerçekleşiyor ama onu 100 TL'ye tamamlayacağız. İnşallah 1.100 TL olarak açıklayacağız. Bunu da Meclis ile değil kararname ile ileteceğim. Vakit kaybetmeden bayrama yetiştirmeyi temenni ediyoruz." dedi.

Böylelikle emekli bayram ikramiyelerinin 1000 TL değil zamlı olarak 1.100 TL olarak ödeneceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ilan edilmiş oldu! Emekliler, Ramazan Bayramı öncesinde ve Kurban Bayramı'nda da 1100'er TL ikramiya alacaklar.

İkramiye İçin Başvuru Yapmak Gerekiyor Mu?

İkramiye için bir başvuru yapmak gerekmiyor. Emeklilerin ikramiyeleri için başvuruda bulunmak gerekmiyor. Ödemeler otomatik bir şekilde emekli maaşı aldıkları hesaplara yatırılıyor. Bunun için emekli vatandaşların herhangi bir işlem yapmaları gerekmez. Bugüne kadar gerçekleştirilen uygulamada olduğu gibi para duyurulan tarih içerisinde hesaplara yatırılacak.

Emekli Maaşı Olarak 2 Aylık Alan Vatandaşlar İçin

Eşinden ve kendi emekliliğinden dolayı iki maaş alan vatandaşlarda 2 dosyadan hangisinde aylık oranı daha yüksek ise o odsya baz alınarak ödeme yapılacak. Bu sayede iki maaş alan vatandaşlara iki ikramiye değil tek dosya üzerinden tek ikramiye ödemesi yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@