Cumhurbaşkanı’ndan gelen haberler doğrultusunda ikramiyelerle nefes alan emekli 1100 TL Yılbaşı İkramiyesi haberini bekliyordu.

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden emekli olan vatandaşlar devlet tarafından kendilerine verilecek desteklere göz dikmiş durumda. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda verilen 1100 TL ikramiyelerden sonra yaşanılan ekonomik durum neticesinde yılbaşı için de emeklilere ikramiye kararı da zaruri olmuştu.

Yeni yıla sayılı günler kala, emeklilerin kafasında ikramiyelere dair soru işaretleri artıyor. Yılda iki kez olmak üzere verilen 1100 lira bayram ikramiyesi, yeni yılda da ödenecek mi merak konusu oldu. Bilindiği üzere milyonlarca emekli, bayram ikramiyeleri sayesinde rahat bir nefes alabiliyor.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

emekli_bayram_ikramiyesi_yeni_zam_oranlari_belli_oldu_1000_tl_750_tl_ve_500_tl_alanlar_1618813159_1434

Asgari ücret ve maaş zamları görüşülürken yapılan ve beklenen bir görüşme de emekliler için yeni yıl ikramiyesiydi.

Emekli maaşı alan kişiler kararın onaylanması sonrasında hiçbir şekilde başvuru yapmasına gerek olmadan 1100 TL ek ödeme alabilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri hakkında detaylı açıklamalar sunulurken emekli olan kişilerin özellikle beklemiş oldukları yılbaşı ikramiyeleri ile ilgili de çalışmaların yapıldığı beyanında bulunduğu iddia edilmişti.

Maaşlar ile ilgili beklenen enflasyon oranı TÜİK’ten temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan 5 aylık enflasyonunu için TÜFE’de yüzde 10.47 oldu. Yani buna göre , 5 aylık enflasyon, toplu sözleşmede belirtilen yüzde 3’lük oranı geçtiği için şimdiden memur ve emeklileri için yüzde 7.47’lik enflasyon farkı oluştu. Eğer senenin son altı ayının enflasyonu aynı düzeyde olursa 2022’nin ocak ayında memur ve emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5 zammın üzerine yüzde 7.47 enflasyon farkı da eklenince maaşlarını toplam yüzde 12.47 zamlı alacaklar.

3036829_810x458

Buna göre de uzamanlar 2022’nin başında en düşük emekli aylığı ek ödeme hariç 3.600 liraya çıkarılacağını belirtiyorlar. Yeni zamlarla birlikte aile yardımı, çocuk ödeneği ve memurların bulundukları illere göre aldıkları ücretler de farklılık gösterecek.

Peki yaşanılan olumsuz koşullarda, bu iyi senaryo ile oluşturulmuş zamla bile emekli için devletten gelecek ek yardımlara olan ihtiyacı kesilmeyeceği anlaşıldığına göre, emekli halihazırda beklediği yılbaşı ikramiyesini alacak mı?

Tüm haber kanallarında yer alan yılbaşı ikramiyesi haberleri henüz teyit edilmiş değil. Emekliye yapılacak yılbaşı ikramiyesi hakkında henüz resmi bir açıklama hiçbir kurumdan gelmedi.