2024 yılbaşında emekliye ödenecek maaş zammıyla ilgili önemli bilgiler verildi. Milyonlarca vatandaş bu haberi bekliyordu. Son dakika emekli zam yüzdesi ve miktarı haberimizde...

Emekliye erkenden zam yapılacağı haberleri gündemi kasıp kavuruyor. Milyonlarca emeklinin yanı sıra yakında emeklilik hakkı elde edecekler de en az ne kadar ödeneceğini merak ediyor. 2024 yılbaşı zammı kaç TL olarak açıklanacak?

Emekliye Seyyanen Zam Geliyor

16 milyon emekli vatandaşımız Temmuz zammından sonra umduğunu bulamadı. Temmuz'da emekli maaşlarına %25'lik bir artış geldi ama kök maaşa uygulandığı için en düşük emekli maaşında bir iyileştirme olmadı. Emeklilerimiz uzun süredir ara zam ve erken zam taleplerini dile getiriyordu. Beklenen müjdeyi ise Cumhurbaşkanımız verdi ve emeklilere 5.000 TL'lik Cumhuriyet ikramiyesi müjdesini sundu. Ancak bu ikramiyeyi yeterli bulmayan emeklilerimiz için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Özgür Erdursun umut verici bir haber paylaştı.

Asgari Ücret ve Memur Zammında Beklenmeyen Gelişmeler! İşte Yeni Yılın Sıcak Tartışması Asgari Ücret ve Memur Zammında Beklenmeyen Gelişmeler! İşte Yeni Yılın Sıcak Tartışması

5000 TL Maaş Artışı Bekleniyor

Yeni düzenlemeyle artık kök maaş üzerinden değil, seyyanen yapılan bir zamla en düşük emekli maaşının yükseltilmesi bekleniyor. Ocak ayında en düşük emekli maaşına yaklaşık 5.000 TL'lik bir artışın yapılması planlanıyor.

2024 Ocak ayında emekli zammı konusunda ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın açıklamaları emeklilerimizi sevindirdi. Beklentilere göre emekli ve memur maaşlarına %50 civarında bir zam yapılacak ve maaşlarda önemli bir iyileşme olacak. Refah payının da dahil edilmesiyle zammın daha da yüksek olabileceği öngörülüyor.

Emekliler için Cumhuriyet ikramiyesinin ödeme tarihleri de belirlendi. Emekli, dul, yetim aylığı alanlar ile şehit ve gazi yakınları, 15 Kasım'dan önce hesaplarına yatırılacak olan 5.000 TL'lik Cumhuriyet ikramiyesinden faydalanabilecekler. Genellikle dini bayramlar öncesinde verilen ikramiyeler, bu yıl Cumhuriyetin 100. yılı anısına 29 Ekim'de de dağıtılacak ve bu ikramiyeler 15 Kasım'dan önce vatandaşlarımızın hesaplarında olacak.