Emekliye zam az önce açıklandı! Kuruşu kuruşuna hesaplandı, en düşük maaş, en yüksek maaş artık netleşti. Milyonlarca emekli için yeni yıl zammı kapıda. Emekli vatandaşların ise zamlı maaşların ne kadar olduğunu araştırmaya devam ediyor. 2022 yılının Ocak ayında hem emekli maaşı hem de asgari ücret zam olacak. Emekli maaşları için birçok farklı hesaplama bulunuyor. Merkez bankası enflasyon tahminlerine göre ise son hesaplamalar belli oldu. SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin kuruşu kurusuna Hesaplandı. 2022 emekli maaşı zam oranları ve merak edilen tüm detaylar haberimizin devamında.

Milyonlarca emekli vatandaş yeni yılda yapılacak olan zamları merak ediyor ve her gün arama motorunda tahminler yoğun bir şekilde araştırılıyor. 2022 emekli zammı ne kadar olacak, BAĞ-KUR emeklisi ne kadar zam alacak, SSK emeklisi maaşı kaç TL olacak gibi soruların yanıtı Her gün yoğun bir şekilde öğrenilmeye çalışılıyor. Emekli maaşlarına zam konusunda şu anda birden fazla tahmin bulunuyor. Ancak Merkez Bankası’nın açıkladığı tahminler baz alınarak çeşitli hesaplamalar yapıldı. Emekli zammına ilişkin kesin rakamlar ise kasım ve aralık ayı enflasyon rakamlarının netleşmesi ile belli olacak. Peki son güncel tablo nasıl? 2022 en düşük ve en yüksek emekli maaşı ne kadar olacak?

emekliye-zam-3

2022 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Bildiğiniz üzere emekli zammı yılın ikinci altı aylık dönemine ait enflasyon rakamlarının belirlenmesi ile birlikte ortaya çıkıyor. Ancak Merkez Bankası enflasyon tahminleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Emekli maaşlarına yapılacak olan zammın %9.17 olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan şu an için Türkiye emekliler derneği farklı taleplerde bulunuyor. Derneğin talebine göre en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerekiyor. Yeni yılda emekli maaşlarına enflasyon rakamları doğrultusunda zam yapılırsa en düşük emekli maaşı 2500 TL civarında olacak. Ancak Türkiye Macler derneği tarafından talep edilen rakamlar emekli maaşlarına seyyanen zam olarak yansırsa en düşük emekli maaşının 3500 TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Net emekli zammı için Ocak ayini beklemek gerekiyor.

emekliye-zam-2

MEMUR EMEKLİSİNE ENFLASYON FARKI

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zamları Ocak ayında kesinleşecek. Memur emeklisi yüzde beşlik bir toplu sözleşme zamanı geçtiğimiz aylarda almıştı. Ancak enflasyon rakamları memur emeklileri tarafından da yakından takip ediliyor. Çünkü enflasyon rakamları doğrultusunda oluşacak olan enflasyon farkı memur emeklisinin aldığı zamma eklenecek. Memur emeklisi için ise tahminler Ocak ayı için ’in üzerinde bir zam. Bu zam aynı zamanda sosyal yardımlar için de geçerli olacak. Yani evde bakım maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı gibi maaşlardan faydalanan vatandaşlar memur maaş katsayısı oranında zam alacak.