Emekliye zam geldi! Kuruşu kuruşuna hesaplandı, en az 1.695 TL olacak! Maaşlar sil baştan belirlenecek hesaba yatacak!

Emekliye zam haberleri yıl sonu yaklaştıkça daha çok takip ediliyor. Özellikle düşük maaşlar nedeniyle hayatını sürdürmekte zorlanan emeklilere güzel haber geldi. Maaşlar değişiyor.

Ekonomi 13.10.2021 - 11:22 13.10.2021 - 11:22 Volkan Arık

Emekliye zam geldi! Kuruşu kuruşuna hesaplandı, en az 1.695 TL olacak! Maaşlar sil baştan belirlenecek hesaba yatacak! Emekli vatandaşlar son dakika zam haberleri ve enflasyon rakamlarını yakından takip ediyor. 21 yılında Ocak ayında ve Temmuz ayında zam alan emekliler aynı zamanda 2 defa bayram ikramiyesi almış ve biraz da olsa rahatlama imkanı elde etmişti. Şimdi gözler yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamlarına ve doğal olarak da zam oranlarına çevrildi. Temmuz, ağustos, eylül enflasyon oranları belli olurken, yılın son 3 aylık rakamları maaş zam oranlarında son derece etkili olacak. Enflasyon beklentisi ise bir hayli yüksek. Yani SSK ve BAĞ-KUR emeklisi Ocak ayında yüksek zam oranı alacak. Bunun yanında Emekli Sandığı yani memur emeklileri de enflasyon farkı alma şansı elde edecek.

Emekli maaşları, Haziran ayında belli olan yılın ilk 6 ayına ait enflasyon rakamları sonrasında zamlı maaşlarını Temmuz ayında çekme fırsatı bulmuştu. Temmuz ayı emekli vatandaşlar için adeta çifte bayram haline dönüşmüştü. Çünkü emekliler Temmuz ayında zamla beraber bayram ikramiyesi de aldı. 1100 TL Bayram ikramiyesini iki kez alan emekliler bankalar tarafından sağlanan promosyon şansını da değerlendirdi. Yılın ilk 6 aylık zam oranları ve Bayram ikramiyeleri tamamlandıktan sonra ise emeklilerin gözü şimdi yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamlarından. Çünkü Ocak ayında emekli maaşlarına enflasyon oranı doğrultusunda zam yapılacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri enflasyon oranında zam alırken Emekli Sandığı yani memur emeklileri ise enflasyon farkı alacak. Yılın ikinci yarısına ait ilk 3 aylık enflasyon verileri ortaya çıktı şimdi Ekim, Kasım ve aralık ayı enflasyon rakamları bekleniyor. Ancak bu yönde tahminlerde var. Yani enflasyon tahminleri doğrultusunda en düşük ve en yüksek emekli maaşları 2022 yılı için hesaplandı.

emekliye-zam-geldi-kurusu-kurusuna-hesaplandi-en-az-1695-tl-olacak-maaslar-sil-bastan-belirlenec-3

OCAK AYINDA MAAŞLARA ZAM GELECEK

Emekliler yeni yıla zam haberleri ile başlayacak, Ocak ayında maaşlar zamlı olarak hesaba geçecek. Emekli zam oranlarının belli olması ve 2022 emekli maaşlarının netleşmesi için ise hala 3 aylık bir zaman dilimi bulunuyor. 2022 emekli zammı yılın ikinci 6 aylık enflasyon verileri doğrultusunda netleşecek emekli vatandaşlar enflasyon oranında zam alacak. Enflasyon tahminlerine göre en düşük emekli maaşı da belli oldu.

emekliye-zam-geldi-kurusu-kurusuna-hesaplandi-en-az-1695-tl-olacak-maaslar-sil-bastan-belirlenec-2

2022 YILINDA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yılın ikinci yarısına ait ilk 3 aylık enflasyon rakamları resmi olarak açıklanmıştı. Bu rakamlardan yola çıkarak Yılın son 3 ayına ait enflasyon rakamları konusunda da tahminler sürüyor. Temmuz, Ağustos ve Eylül enflasyon oranı yüzde 4.23 oldu. Yapılan tahminlere göre 6 aylık enflasyonun %5,21 olması bekleniyor. Yani bu durumda emeklinin Ocak ayında alacağı zam oranı da 0 5.21 olacak. Bu doğrultuda yapılan hesaplamalarla 2000 yılından önce emekli olanların esnaf BAĞ-KUR’lusunun maaşı 2449 TL olurken çiftçi maaşı ise 1946 TL olacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK'lıların maaşı, 2735 TL olurken 2000'den sonra emekli olan SSK'lıların maaşı ise 1695 TL olacak

emekliye-zam-geldi-kurusu-kurusuna-hesaplandi-en-az-1695-tl-olacak-maaslar-sil-bastan-belirlenec-1

MEMUR EMEKLİSİNE ENFLASYON FARKI

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar enflasyon oranları doğrultusunda doğrudan zam alırken Geçtiğimiz günlerde toplu sözleşme görüşmeleri ile 2022 yılı maaşları belli olan memur emeklisi ise enflasyon farkı alacak. Memur emeklisi 2022 yılı için belirlenen zam oranı üstünde enflasyon oranı çıkması halinde aradaki farkı zam olarak alacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@