Emekliyi havalara uçuracak gelişme! SGK yazılı başvuruya 6 bin 972 TL veriyor, şartlar kolay, bir hafta içinde yatıyor

Emeklinin beklediği müjde geldi. Başvuru yapan herkese SGK tarafından 6 bin 972 TL ödenecek. Başvuru şartları ise çok kolay. İşte merak edilen detaylar…

Ekonomi 07.10.2021 - 11:17 07.10.2021 - 11:17 Volkan Arık

Emekliye müjde verildi! SGK sonunda onayladı, başvuru yapana bir hafta içinde 6 bin 972 TL yatacak! Tüm emekliler için başladı! Emekliyi havalara uçuracak haber nihayet geldi. SGK taleplere yanıt vererek tüm emekliler için onayladı. Özellikle emekli başvurusu yapan ve işlemleri uzayan emekliler için nakit avans dönemi başladı. Başvuru yapanlar SGK’dan 3 net asgari ücret miktarı kadar nakit avans ödemesi alabilecek. Başvuruların yazılı olarak yapılması gerekiyor. Toplam ödeme ise 6 bin 972 TL olarak açıklandı. İşte merak edilenler…

Emekliyi havalara uçuracak gelişme! SGK yazılı başvuruya 6 bin 972 TL veriyor, şartlar kolay, bir hafta içinde yatıyor. Emekli olmak için bekleyen, başvuru yapmasına rağmen işlemleri onay almayan vatandaşlara güzel haber geldi. Emeklilik dilekçesi veren ancak beklemek zorunda kalan vatandaşlar için SGK tarafından önemli bir kolaylık sağlandı. Yazılı başvuru yapan vatandaşlar bekledikleri süre içinde 3 net asgari ücret tutarı kadar avans kullanabilecek. Avans ödemesi bir hafta içinde hesaba geçiyor. Peki emekliye nakit avans başvuru şartları ne? Emekliye nakit avans ödemesi kaç TL?

emekliyi-havalara-ucuracak-gelisme-sgk-yazili-basvuruya-6-bin-972-tl-veriyor-sartlar-kolay-bir-h-1

SGK EMEKLİYE NAKİT AVANS 2021

Emekli olmaya hazırlanan, dilekçe vermesine rağmen işlemleri uzayan vatandaşlar, bu süreçte ekonomik zorluk çekiyordu. SGK, vatandaşların mağdur olmasını engellemek amacıyla bu yönde yeni bir düzenlemeye gitti. Normal şartlarda emekli olmak için dilekçe veren vatandaşların başvuruları bir hafta, 10 gün gibi kısa bir süre içinde sonuçlanıyor. Ancak bazı durumlarda nadiren de olsa bu süre uzuyor. Emeklilik işlemleri uzayan vatandaşların nakit sıkıntısı olması halinde SGK’ya başvuru yapmaları ve nakit avans kullanmaları mümkün. Çekilen nakit avanslar ise maaş bağlandıktan sonra belirlenen taksit sayısına göre geri ödeniyor. 36 aya kadar faizsiz nakit avans kullanmak mümkün oluyor.

emekliyi-havalara-ucuracak-gelisme-sgk-yazili-basvuruya-6-bin-972-tl-veriyor-sartlar-kolay-bir-h-2

YAZILI BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR

Emeklilerin SGK’dan 36 aya varan vadelerle nakit avans alabilmesi için yazılı başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru işlemleri sonrasında bir hafta içinde nakit avans ödemesi hesabınıza yatıyor. Emekli maaşı bağlandıktan sonra emekliye faizsiz nakit avans kullanan vatandaşların taksitleri maaşlarından kesiliyor.

ERTELEME TALEBİ GELDİ

Diğer yandan Türkiye Emekliler Derneği, emekli vatandaşların nakit avans ve kredi taksitlerinin ertelenmesi için SGK’ya yazılı talepte bulundu. Bankaların ve vergi dairesinin koronavirüs salgını nedeniyle taksit ödemelerini 3 ay ertelediğini belirten dernek, emekli vatandaşların da nakit avans taksitlerinde 3 ay ödeme erteleme talebinde bulundu.

emekliyi-havalara-ucuracak-gelisme-sgk-yazili-basvuruya-6-bin-972-tl-veriyor-sartlar-kolay-bir-h-3

NAKİT AVANS NASIL KULLANILIR?

Emekli olmayı bekleyen vatandaşlar acil nakit para ihtiyaçları olması durumunda kredi kullanmak yerine SGK’dan nakit avans kullanabiliyor. Başvuru yapacak olan vatandaşların başvurularını yazılı dilekçe ile iletmeleri gerekmektedir. Nakit avans onayı verildikten sonra ödeme bir hafta içinde hesaba geçecektir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@