Türkiye'de Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), 19 ilde hizmetli pozisyonu için toplamda 38 memur alımı yapacak. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu İlan sayfasında yayımlanan duyuruya göre, başvurular 12 Ocak 2024 tarihine kadar devam edecek. Bu önemli alımın detayları ve başvuru şartları, adayların dikkatle incelemesi gereken konular arasında bulunuyor.

EGM tarafından yapılan açıklamaya göre, memur alımı için genel şartlar arasında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında personel alımı yapılacağı belirtilmiştir. Adaylardan, 2022 yılı KPSS ortaöğretim düzeyinde KPSS-P94 puan türünden en az 70 puan almış olmaları istenirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinin (A) bendinde belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

66.000 TL'ye Kadar Borçları Olanlara Bankalardan Borç Kapatma Kredisi Verilecek! Devlet Destekli Ödeme Olacak 66.000 TL'ye Kadar Borçları Olanlara Bankalardan Borç Kapatma Kredisi Verilecek! Devlet Destekli Ödeme Olacak

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlarının olumlu olması, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'ne uygun sağlık şartlarını taşıma, sözlü ve/veya uygulamalı sınavda başarı gösterme gibi kriterler de aranan şartlar arasında bulunmaktadır. Ayrıca, başarılı olan adaylardan Emniyet Teşkilatında en az 3 yıl çalışma şartı aranmaktadır.

Hizmetli pozisyonu için özel şartlar arasında ise adayların herhangi bir ortaöğretim programından mezun olmaları ve sınav tarihi itibariyle 25 yaşını tamamlamış, ancak 40 yaşını tamamlamamış olmaları yer almaktadır.

Tercih birimleri ve kontenjan sayılarına bakıldığında, Ankara'nın 11 kontenjan ile öne çıktığı, İstanbul, Adana, ve Antalya gibi illerde de alımların gerçekleştirileceği görülmektedir.