Boğaziçi öğrencilerine yapılan muamele sonrası gelen tepkiler üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından açıklama yayınladı. Özellikle bir polis memurunun, hiçbir taşkınlık yada karşıtları gibi ölüm naraları tehditleri atmadan yürüyen ülkenin genç çocuklarına "Aşağıya bakarak yürü" demesi tepki çekmişti. Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından öyle bir ifade kullanılmadığını açıkladı.

Boğaziçi eylemlerinde dün öğrencilere sert müdahale vardı. Boğaziçili taşkınlık yapmayarak demokratik haklarını kullanan çocuklara yapılan utanç dolu muamelenin yanı sıra İstanbul Üniversitesi önünde toplanan şeriat bayrakları açan ve ölüm tehditleri savunan gruba hiçbir müdahalede bulunulmaması insanları çığrından çıkardı.

Özellikle polis memurlarının öğrencilere "Aşağıya bakarak yürüyeceksiniz" cümlesi sosyal medyada #aşağıbakmayacağız hastagi ile öğrencilere destek verildi. Gelen "Bu ülkenin çocuklarına kendi kollukn kuvveti aşağıya bakacaksınız diyor" tepkiler üzerine Emniyet sadece bu konuya yönelik bir açıklama yaptı.

Emniyet Genel Müdürlüğü attığı tweete şu ifadelere yer verdi;

"Yalan’dan bir Slogan...

Aşağı bak YALAN

Aşağıdan DOĞRU

Polisimiz pandemi ortamında sadece yasadışı göstericilerle değil, yalan virüsüyle de mücadele ediyor. Bu mücadele milletimiz için Türk polisi Daima hazır"