Elektrik faturası zammı 2022 yılının başından bu yana vatandaşları en çok zorlayan zam kalemleri arasında yer alıyor. Kademe değişikliği ve KDV indirimi geldi ancak Hala elektrik faturaları çok yüksek geliyor vatandaşlar ödemekte güçlük çekiyor. Ayrıca Elektrik Dağıtım şirketleri tarafından açıklanan çok zamanını ve tek zamanlı tarife de kafalarda karışıklığa neden oluyor. Elektrik faturalarını düşüren formül Elektrik Mühendisleri Odası tarafından açıklandı.

Elektrik fiyatlarına gelen zamlar sonrasında vatandaşlar Elektrik faturasını düşürecek yöntemleri internet üzerinde araştırmaya başladı. Elektrik Dağıtım şirketleri tek zamanlı tarife ve çok zamanlı tarife gibi açıklamalar yaparak vatandaşların kafasının daha çok karışmasına yol açtı. Faturayı düşürmenin yollarından biri olarak çok zamanlı tarife gösteriyor fakat elektrik mühendislerine göre durum öyle değil. Peki, Elektrik faturasını nasıl düşüneceksiniz? Elektrik faturasından nasıl tasarruf edilir? Elektrik mühendisi odasından Elektrik faturasını düşürecek önerileri sıraladı. İşte bunları yaparsanız elektrik faturanız düşecek…

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Tek zamanlı ve çok zamanlı tarife nedir?

Elektrik Dağıtım şirketleri tarafından açıklanan tek zamanlı tarife ve çok zamanlı tarife zaman zaman vatandaşların kafasını karıştıra biliyor. Tek zamanlı tarife de tüketim günün her saatinde aynı birim fiyat üzerinden hesaplanıyor. Çok zamanlı tarife değilse Saat 06.00 - 17.00 Gündüz, 17.00-22.00 ve 22.00-06.00 gece aralıklarında üç ayrı birim fiyat üzerinden hesaplama yapılıyor.

emo-acikladi-iste-elektrik-faturasini-dusurecek-o-formul

Hangi tarifeyi kullanmak daha avantajlı?

Vatandaşlar bu durumda hangi tarifeyi kullanmanın daha avantajlı olduğunu ve elektrik faturasının daha düşük geleceğini merak ediyor. Öncelikle tek zamanlı tarife de vergilendirmeler hariç olmak üzere ilk kademe 112,40 3 kuruş 2. kademe ise 167,85 kuruş olarak fiyatlandırılıyor. Şu anda yoğun ilgi gören çok zamanlı tarife değilse gündüz tarifesi 170,0 iki kuruş akşam tarifesi ise 106,89 kuruştan hesaplanıyor. Ancak bunun yanında puant tüketim 248,96 kuruştan hesaplanıyor. Bu tarifelerden hangisinin avantajlı olduğunu elektrik mühendisi odaları açıkladı. Çok zamanlı tarife yerine tek zamanlı tarifenin daha avantajlı olduğunu söyleyen Elektrik Mühendisleri Odası müdürü Fuat Aydın “Çok zamanlı tarife, belli bir saat dilimi üzerinden fiyatlandırmaya imkân tanıyan bir tarife. Yoğun elektrik tüketilen saatler, 17.00-22.00 arası. Çok zamanlı tarifenin, bu aralığı pahalı, diğer dilimleri ucuz tutup cazibe oluşturarak, vatandaşı saat 22.00’den sonra tüketime yöneltme amacı vardı ama şu an o amacından sapmış görünüyor.” dedi.