En uzun gece ve kış dönemi özellikleri bugün en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Gündönümü, yılda 2 defa tekrarlanan ve Güneş'in Dünya'ya en uzak mesafede olduğu ana deniyor. 2021 yılı için en uzun gecenin Ne zamana denk geldiği de merak ediliyor. Peki en uzun gece ne zaman? 21 Aralık kış dönümü ne demek?

2021 en uzun gece ne zaman?

2021 yılında ülkemizde en uzun gece 21 Aralık gecesi yaşanacak. 21 Aralık tarihli gecelerin ve gündüzlerin kısalmaya ve uzamaya başladığı tarih olarak biliniyor. Bu duruma aynı zamanda gündönümü adı veriliyor. Yılda 2 defa tekrarlanan gündönümünde Güneş Dünya'ya en uzak mesafede bulunuyor. Yaz gündönümünde güneş ışınları yengeç dönencesine dik olarak gelirken Kuzey yarım kürede günler kısalmaya Güney Yarım Kürede uzamaya başlıyor.

21 Aralık kış gündönümü ne demek?

Kış gündönümünde ise güneş ışınları Güney Yarım küre'ye gelebileceği en dik açıdan gelirken Kuzey yarım küreye ise en eğik açıdan geliyor. Bugün Güney Yarım Kürede yaz Kuzey yarım kürede ise kış mevsimi başlıyor. 21 Aralık günü Güney Yarım Kürede en uzun gündüz yaşanırken Kuzey yarımkürede ise en uzun gece yaşanıyor. Ülkemizde en uzun gece kuzeyde en uç noktada bulunan Sinop'ta yaşanacak.