BOTAŞ geçtiğimiz gün sanayi ve elektrik üretiminde doğalgazda indirim olacağını açıklamıştı. Bu bağlamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez de doğalgaz fiyatlarında %15-16 seviyesinde indirim olacağı müjdesini verdi. İşte detaylar….

BOTAŞ geçtiğimiz gün sanayi ve elektrik üretiminde doğalgazda indirim olacağını açıklamıştı. Bu bağlamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez de doğalgaz fiyatlarında %15-16 seviyesinde indirim olacağı müjdesini verdi. İşte detaylar…


Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın toptan satışında indirim olacağını açıklamıştı. Bu bağlamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son zamanlarda piyasalarda doğalgaz fiyatlarında gevşeme olduğundan elektrik fiyatlarında %15-16 oranında bir gerilemenin olacağını açıkladı.

2676306_810x458


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Açıkladı!


Geçtiğimiz gün Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü yaptığı kamuoyu duyurusunda “Kuruluşumuzun doğal gaz toptan satış fiyatları; piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak mümkün olan en makul seviyede belirlenmekte ve tüketicilere sunulmaktadır.

Bu kapsamda, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Büyük Sanayi Kuruluşları tarafından kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında %13,30 ile %17,22 oranlarında. Elektrik üretimi amaçlı doğalgaz toptan satış fiyatında %16,67 oranında indirim yapılmıştır.

Diğer taraftan, Sanayide kullanılan doğal gaz satış fiyatında 2022 Ekim ayı esas alındığında 1 Şubat 2023 tarihi itibarıyla %24,77 ile %38,45 oranlarında indirim yapılmıştır” şeklinde açıklama yapıldı.
Yapılan açıklama ile BOTAŞ sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında indirim yapıldığını açıkladığını görüyoruz. Bu bağlamda büyük sanayi kuruluşları tarafından kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında %13,3 ila %17,22 arasında indirim yapıldığı belirtildi. 

3347395_1200x627


Elektrik Fiyatları %15-16 Oranında Düşecek!


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez son aylarda piyasalarda doğalgaz fiyatlarında gevşeme oluşmasından sonra düşüşün yansıtıldığını ifade ederek, bundan dolayı şubat ayından itibaren toptan elektrik fiyatlarında %15 – 16 oranında bir gerilemenin olabileceğini ifade etti. 


Milli Enerji ve Maden Politikası’ nı açıklarken Bakan Sönmez, “Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye" olarak ifade edildiğini anımsatan Dönmez, "Bu hedefimizi hayata geçirmek için yerli ve yenilenebilir enerjiye yoğun bir yatırım yaptık. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) yarışmalarıyla bu alanda hem üretim hem de teknoloji tarafında yeni bir süreci başlattık” ifadelerini kullandı. 


Bakan Sönmez yer altı doğalgaz depolama tesislerinin sayısı ve kapasitesini yükselttiklerini belirtti. Bu bağlamda Bakan Sönmez, “2 tane kara sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalimiz vardı. Bunlara yüzer depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesi (FSRU) tesislerimizi eklemek suretiyle arz güvenliğinin esnekliğini güçlendirmiş olduk. 3 FSRU, 2 LNG olmak üzere 5 terminalimiz var.

Üçüncü FSRU gemimiz bugünlerde dolum yapıyor. O da şubatın ilk haftası gibi terminalimize yanaşmış olacak” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez, sözlerine maden alanındaki çalışmalara değinerek “Borda uç ürün odaklı satış stratejimizi hayata geçirdik. Bor karbür bunlardan birisi.

Açılışını yapacağız. Ferrobor tesisimizin temelini attık. Bu yıl içerisinde açacağız. Lityum tesisimizin pilot üretim tesisi bitti. İlk yıl verilerini değerlendirdik. Bu yıl içerisinde büyük ölçekli üretim yapacak tesisimizin temelini atacağız” şeklinde devam etti. Ayrıca Bakan Sönmez toprak elementi ile ilgili olarak da “Periyodik cetvelde yaklaşık 17 adet nadir element var. Bunun 7-8 tanesini Beylikova'da bulduk” ifadelerine yer verdi. 


Bakan sönmez üretim ve ihracat ile ilgili olarak da “Bugün Türkiye Yüzyılı ile artık yeni bir döneme giriyoruz. Bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımlarımızı katlayacağımız, bugüne kadar yaptığımız bütün altyapı yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alacağımız yeni bir döneme başlıyoruz” dedi.

PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek! PTT'den Emeklilere Ödeme! 100.000 TL'ye Kadar Anında Nakit Ödeme Verilecek!

Bakan Sönmez elektrik fiyatları ile ilgili olarak da “Bu durum devam ettiği müddetçe de bu indirimler gelmeye devam edecek. Tabii doğal gaz düşünce elektrik üretiminde de doğal gazın payı önemli bir etkisi var. Aynı şekilde oralara (elektrik) da yansımasını bekliyoruz. Belki yüzde 15-16 seviyesinde de toptan elektrik fiyatlarında da bir gerilime şubat ayı itibarıyla söz konusu olacak” açıklamasında bulundu.