Emekliye toplu şekilde zam yapılmasına karar verildi. TBMM'den geçecek yeni teklifle beraber 4A, 4B ve 4C emeklileri yeni ödemesine kavuşacak. SSK Bağ-Kur'lu emekliler yüzde kaç maaş zammı alıyor?

Emeklinin yılbaşı öncesi alacağı zam yavaş yavaş belli oldu.TBMM'deki emekli maaş zammı gündemi ortaya çıktı. 4A, 4B, 4C emeklisine rekor zam yolda...

Emekliye Yeni Zam Göründü!

Temmuz ayından bu yana emeklilerin gündeminde olan zam oranları, sürekli olarak değerlendirilmeye devam ediyor. Memurlara yapılan yüzde 25'lik zam, emeklilerin beklentilerini arttırmış olsa da, kesinleşen bilgilere göre ek bir zam öngörülmüyor. Ancak 2024 Ocak ayında yeni bir zam uygulanacak. Enflasyon oranları, emekli zam miktarını belirleyen ana unsur olarak öne çıkıyor. Son yarım yılın enflasyon rakamları bu oranın belirlenmesinde kilit role sahip. Yılın sonuna doğru tahmin edilen yıllık enflasyon oranı yüzde 68.01 olarak görülüyor.

Bu enflasyon değeri, emekli maaşlarının yanı sıra memur ve asgari ücretli çalışanların maaşlarına da etki edecek. Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketini yayınlamasıyla birlikte, uzmanların tahminleri de yeniden şekillendi. Bu çerçevede, maaş zamlarının bu oran doğrultusunda revize edilmesi bekleniyor.

Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu! Vakıfbank, Emeklilere Müjdeli Haberi Duyurdu!

Enflasyon %75'i Görecek

Geçtiğimiz aylarda, Temmuz ve Ağustos'ta enflasyon oranları sırasıyla %9.49 ve %9.09 olarak belirlenirken, Eylül'de bu rakam %4.75'e düşmüştü. Ekim ayının enflasyon rakamları ise Kasım'ın ilk yarısında açıklanacak. Şu ana kadar olan üç aylık enflasyon oranı %25.11. Uzmanlar bu oranın yıl sonuna kadar %75'e kadar ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Bakan Vedat Işıkhan, yıl sonu enflasyon beklentisinin %38 olacağını ifade etti. Bu durumda, memur ve memur emeklileri için %50'ye varan bir zam beklentisi söz konusu. Özellikle emekli maaş zamlarının son yıllarda enflasyon oranı ve refah payına göre belirlendiği düşünüldüğünde, bu oranın %50'ye kadar ulaşabileceği öngörülüyor.

Asgari ücrette de zamlar gündemde. Temmuz'da yapılan zamla asgari ücret %34 artarak 11.402 TL olmuştu. Emekli maaş zammı kadar olmasa da, asgari ücret zammının da en azından %38'lik bir artış göstereceği tahmin ediliyor.