Enflasyon farkı memur maaşı zammı 2021 belli oldu! Memura fark emekliye çifte zam!

Milyonlarca emekli ve memurun beklediği enflasyon zam farkı belli oldu. Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memura fark emekliye ise çifte zam geldi.

Ekonomi 04.06.2021 - 11:10 04.06.2021 - 11:19 Volkan Arık

Emekli ve memurların beklediği enflasyon rakamları açıklandı. Temmuz ayında maaş zammı alacak olan memur ve emekliler enflasyon farkının ne kadar olacağını merak ediyordu. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte şu an için milyonlarca memur ve emeklinin fark alacağı ortaya çıktı. Peki enflasyon farkı memur maaşı zammı ne zaman netleşecek? Memurlar enflasyon farkı ne kadar alacak?

Temmuz ayı memur maaş zammı için heyecan dorukta nokta milyonlarca memur ve emekli yılda 2 defa Ocak ve Temmuz aylarında zam alıyor. Toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklilerinin zammı 2 yılda bir tespit edilirken aynı zamanda 6 aylık enflasyon rakamları belirlenen rakamların üzerinde çıkması halinde aradaki fark maaşlara zam olarak yansıyor. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri ise direk enflasyon endeksli olarak maaş zammı alıyor. Yani Ocak ve Temmuz dönemlerinde geri dönük 6 aylık enflasyon rakamı BAĞ-KUR ve SSK emekli maaşlarını yakından ilgilendiriyor. Toplu sözleşme ise SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için geçerli olmuyor. Peki temmuz ayı enflasyon farkı ne kadar oldu? Enflasyon farkı memur maaş zammı 2021 belli oldu mu?

enflasyon-farki-memur-maasi-zammi-2021-belli-oldu-memura-fark

OCAKTA YÜKSEK ZAM GELMİŞTİ

Ocak 2020 itibariyle SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar 6 aylık enflasyon farkına göre %8 36 zam almıştı. Memur ve memur emeklileri ise Toplu sözleşme gereği 2020'nin ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam almıştı. Ancak 2020 yılının ikinci yarısında enflasyon farkı 8.36 çıkınca memur ve memur emeklileri için ise yüzde 4.36'lık bir fark oluşmuştu. Ocakta yüzde üç Toplu sözleşme artışı yapılan memur ve memur emeklileri yüzde 4.36 enflasyon farkı ile birlikte yüzde 7.36 zam almıştı.

enflasyon-farki-memur-maasi-zammi-2021-belli-oldu-memura-fark-emekliye-cifte-zam-2

2021 MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2021 mayıs ayı enflasyon rakamları dün açıklandı. Memur ve emekliler için kritik verilerden biri olan mayıs ayı enflasyon rakamları yüzde 0.89 çıktı. Ocak ayında yüzde 1.68 yüzde Şubat ayında yüzde 0.91 Mart ayında yüzde 1.08 ve nisan ayında Yüzde 1.68 Altan enflasyon Mayıs ayında yüzde 0.89 olarak gerçekleşti. Haziran ayı enflasyon rakamlarının da belli olması ile birlikte 2021 Temmuz enflasyon farkı ortaya çıkacak. Memur ve emekliler toplu sözleşmeden Doğan haklarının yanında bu farkı da maaş zammı olarak alacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için ise doğrudan enflasyon farkı etkili olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@