İngiltere'de demir yolu işçilerinin ülke çapında başlattığı grevin diğer sektörlere de yayılabileceği korkusu başladı.

Demir yolu işçilerinin başlattığı greve posta çalışanlarının da katılabileceğini belirten İngiliz Telegraph gazetesi ülkede 96 yıl sonra ilk kez bir genel grev olasılığının gündeme geldiğini açıklaması ile dükkat çekti.

Halihazırda grevde olan demir yolları işçilerinin sendikası olan RMT’nin başkanı Mick Lynch, İngiltere'de %9'a ulaşan enflasyon sonucu yaşam maliyeti krizi nedeniyle genel grev çağrısında bulunurken 50 bin üyeli sendikanın başkanı, demir yolu işçilerinin “ücretlerinin çalındığını” ve enflasyonun kırk yılın en yüksek seviyelerine ulaştığı için talep edilen ücretin sunulamadığını belirtti.

İngiltere'de son 30 yılın en büyük grevi!

Lynch, “Bu ülkedeki çalışan insanlar, tehdit altında iyi koşullara sahip olmanın yanı sıra düşük ücret ve güvencesiz çalışmadan bıktı. Bir sonraki faturalarının nereden ödeneceğini bilmedikleri bir hayat yaşıyorlar” demesi ile dikkat çekti.

Lynch’in öncülük ettiği sendika üyeleri dün İngiltere, İskoçya ve Galler’de son 30 yılın en büyük grevine çıkarak başlattıkları genel eylemin Cumartesi gününe kadar süremesi beklenirken, greve 40 binden fazla işçi katıldığı açıklandı. Bu arada Başkent Londra’da metro çalışanları da dün greve gitti.

%9'a ulaşan enflasyonun olduğu ülkede sendika, yüzde 7 oranında ücret artışı, işten çıkarmaların önlenmesini, çalışma ve emeklilik koşullarının iyileştirilmesini talep ederken ayrıca bakım ve onarımda görevli 2500 kişinin işten çıkarılmasının ise aynı zamanda halkın güvenliğini de riske atacağını belirtiyor.

İngiltere’de enflasyonun 40 yılın en yüksek seviyelerine yükselmesi ve sonuç olarak alım gücünün baskılanması nedeniyle işçilerin grevlerinin yaygınlaşabileceği belirtiliyor. Ancak grevlerin yaygınlaşması bir genel grev için yeterli değil çünkü ülkede bir genel grev olabilmesi için grevlerin birbirleri ile koordineli şekilde yürütülmesi gerekiyor.

GENEL GREV OLASILIĞI GÜNDEMDE KARŞILIK BULUYOR

İngiltere'de demir yolu işçilerinden son 30 yılın en büyük grevi - BBC News Türkçe

Ancak buna rağmen İngiliz basınında çıkan haberlerde Mick Lynch’in genel grev çağrısının karşılık bulabileceği tahmini korku yarattı. Son olarak 115 binden fazla Royal Mail posta işçisinin greve gidebileceğinin duyurulması ile birlikte ülkedeki önemli sendikalardan birinin lideri olan Brendan Kelly de, “İngiltere’deki her kasaba ve şehirde” “koordineli” bir genel grev çağrısına katıldığını duyurdu.

İngiltere Haberleşme İşçileri Sendikası ise, Royal Mail posta şirketinde greve gitmeye hazırlanıyor ve önümüzdeki haftalarda 115 binden fazla posta çalışanı, greve gidip gitmeme konusunda oylama yapacak.

Galler Sendikalar Kongresi Başkanı Brendan Kelly, eylemlerin diğer sektörlere de yayılması  gerektiği görüşünde olup açıklamasındaki, “Benim için bir genel grev, sendikaların eylemi senkronize etmesi ve ‘Bunu şartları kabul etmeye hazır değiliz’ demesidir” sözleri ile Birleşik Krallık’ta 96 yıldır ilk kez olacak bir genel grev olasılığını gündeme getirmiş oldu.

Mayıs 1926’da gerçekleşen genel grevde, İngiliz işçiler dokuz gün boyunca yürümüş, 1,2 milyon işçinin ücret kesintilerini ve kötüleşen koşulları önlemek için bakanları harekete geçmeye çağırmıştı.
 

Son olarak İngiltere’de tüketici enflasyonu (TÜFE) mayısta önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,1 olmuş, önceki ay ise bu seviye yüzde 9,0 olarak kaydedilmişti. Nisan ayında yüzde 2,5 kaydedilen aylık TÜFE artışı ise mayısta yüzde 0,7 olmuştu.

Hazırlanın: "Dolar Kurunu Patlatacaklar!" TÜİK Noktayı Koydu Ve Dolara Yol Verildi! Hazırlanın: "Dolar Kurunu Patlatacaklar!" TÜİK Noktayı Koydu Ve Dolara Yol Verildi!

Bu verilerle birlikte yıllık bazda son 40 yılın en yüksek enflasyonu kaydedilen İngiltere'de genel grev riski varken akıllara Türkiye'deki enflasyonu getirdi.

Türkiye'de TÜFE'de 2022 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2.98, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 35.64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73.50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39.33 artış gerçekleşmiş "üretici enflasyonu" ise yüzde 132.16 artarak, rekor düzeye yükselmişti.