Mart ayı enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre, mart ayında aylık enflasyon oranı yüzde 2.29, yıllık enflasyon oranı ise yüzde 50.51 oldu. Ancak Ekonomik Nispet Analiz Grubu'na (ENAG) göre, tüketici fiyatları mart ayında aylık yüzde 5.08, yıllık yüzde 112.51 arttı.

İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti İş insanı Erol Sabancı'ya 'yalancı' tanıklık şikayeti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayı tüketici enflasyonu verilerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatlarındaki (TÜFE) değişim 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.29, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12.52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50.51 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70.20 olarak gerçekleşti.

Geçen ay olduğu gibi, giyim ve ayakkabı grubu en yüksek artışı kaydeden ana grup oldu. Mart ayında bu grupta yüzde 6.96 oranında bir artış yaşandı. Lokanta ve oteller grubu ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70.73'lük artışla en yüksek yıllık artış oranını yakalayan ana grup oldu.

Mart ayı TÜFE verilerine göre, giyim ve ayakkabı grubu bir önceki aya göre yüzde -1.92 düşüş gösterdi. Eğitim grubu ise bir önceki aya göre en yüksek artışı yüzde 6.30 ile kaydetti.

Endekste kapsanan 143 temel başlıktan 24'ünde düşüş, 8'inde ise değişim olmadı. 111 temel başlıkta ise artış gözlendi.

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişimler, 2023 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2.19, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12.27, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 52.11 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 63.72 olarak gerçekleşti.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, mart ayında gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yüzde 6.51, eğitim grubunda yüzde 3.53, sağlık grubunda yüzde 2.58, ev eşyası grubunda yüzde 2.35 ve ulaştırma, haberleşme ve konut gruplarında da yükseliş yaşandı.

Ancak, Reuters'ın ekonomistlerin görüşlerine dayalı anketi, mart ayında aylık enflasyonun yüzde 2.9 olması ve yıllık enflasyonun yüzde 51.3'e gerilemesi bekleniyordu.

Yüksek enflasyon oranları, tüketicilerin bütçelerini zorlayarak yaşam standartlarını düşürüyor. Bu nedenle, hükümetin enflasyonla mücadele için daha etkili politikalar uygulaması gerekiyor.

TÜİK tarafından açıklanan mart ayı tüketici enflasyonu verileri yine yüksek çıktı. Giyim ve ayakkabı gibi ana gruplardaki artışlar, tüketicilerin bütçelerine olumsuz etki ediyor. Hükümetin, ekonomiyi canlandıracak, enflasyonu düşürecek, vatandaşların yaşam standartlarını yükseltecek politikalar uygulaması bekleniyor.