Engelliye son dakika devlet yardımı duyurusu! Milyonlarca kişi yararlanacak, nakit destek, vergi indirimi…

Engelliye son dakika devlet yardımı duyurusu geldi. 9 milyondan fazla engelli vatandaş hem nakit yardımı ödemesi alacak hem de vergi indirimi… işte Son dakika haberi...

Ekonomi 11.10.2021 - 17:53 11.10.2021 - 17:53 Volkan Arık

Engelliye son dakika devlet yardımı duyurusu! Milyonlarca kişi yararlanacak, nakit destek, vergi indirimi… 9 milyondan fazla engelli vatandaşın içini ferahlatacak kadar biraz önce verildi. Engelli vatandaşlara aylık maaş bağlanırken aynı zamanda vergi indirimi, ücretsiz ulaşım ve sağlık hizmetleri gibi birçok farklı destek de veriliyor. Son dakika açıklamasına göre engelleye verilecek olan maaş tutarında zamma gidildi. Peki güncel engelli maaşı ne kadar? Engelli maaş zammı ne kadar? engelli maaşı almak için başvuru şartları neler?

Devlet, ülkemizde yaşayan 9 milyondan fazla engelli vatandaşa maddi destek ve birlikte birçok sosyal haklı sağlıyor. Engelli vatandaşlar için istihdam desteği, evde bakım maaşı, engelli aylığı, vergi indirimi, prim teşviki gibi birçok farklı hak bulunuyor. Engelli maaşı almak isteyen vatandaşların ise Merak ettiği ve öğrenmek istediği birçok soru var. Kimler bu desteklerden yararlanabilir? Engelli maaşı almak için başvuru şartları neler? Engelli aylığı ne kadar gibi soruların yanıtı haberimizde…

engelliye-son-dakika-devlet-yardimi-duyurusu-milyonlarca-kisi-yararlanacak-nakit-destek-vergi-in-3

ENGELLİYE VERİLEN DEVLET DESTEKLERİ NELER?

Engelli vatandaşlara devlet tarafından birçok farklı destek sağlanıyor. Öncelikle engelli aylığı bilinen en önemli destekler arasında yer alıyor. Vatandaşlar engellilik durumuna göre başvuru yapmaları durumunda maaş alabiliyor. Bunun yanında engelli çocuğu bulunan ya da engelli bakımını üstlenen ailelere de evde bakım maaşı ödemesi yapılıyor. Devlet tarafından engellilere sağlanan diğer destek ödemeleri ise Sosyal Güvenlik, istihdam, prim teşviki, Ücretsiz toplu taşıma, MTV KDV ÖTV indirimli, demiryolu ve hava uçuşlarında indirim ve emlak vergisi indirimi.

ERKEN EMEKLİLİK AVANTAJI

Engelli vatandaşlara devlet tarafından sağlanan bir diğer destek ise erken emeklilik avantajı. Engelli vatandaşlar çalışıyorsa ve sigortalı iken çalışma gücünde iş kaybı yaşıyorsa malulen emekli olma fırsatını elde ediyor. Hastanelerden alınan rapor doğrultusunda en az 15 yıl çalışıp 3600 gün prim ödeyen vatandaşlar malülen emekli olabiliyor.

engelliye-son-dakika-devlet-yardimi-duyurusu-milyonlarca-kisi-yararlanacak-nakit-destek-vergi-in-2

ENGELLİ İSTİHDAMINA PRİM TEŞVİK VERİLİYOR

Çalışmak isteyen engelliler için devletin sağladığı farklı destekler var. Örneğin bir işveren engelli vatandaşa istihdam etmek istemesi durumunda prim teşvikinden faydalanabiliyor. Aynı zamanda engelliler için iş yeri kurma projeleri de bulunuyor.

KİMLER ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİR?

Devletin sağladığı diğer bir avantajı engelli aylığı. Yani engelli maaşı olarak bilinen bu ödemeler aylık olarak bağlanıyor. Engelli aylığı alabilmek için hane halkının toplam geliri baz alınıyor. Hanede İkamet eden Kişi sayısına hane halkı geliri bölünüyor ve Asgari ücretin üçte birini geçmemesi şartı aranıyor. Hastane raporu da kişinin engelli maaşı alabilmesi için önemli.

engelliye-son-dakika-devlet-yardimi-duyurusu-milyonlarca-kisi-yararlanacak-nakit-destek-vergi-in-1

ÇOCUĞU AĞIR ENGELLİ OLANLAR ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR

Engelli çocuğu bulunan ailelere erken emeklilik fırsatı da veriliyor. Ağır engelli olan ve bakıma muhtaç çocuğu bulunan aileler 1 Ekim 2008’den den sonra sigorta primi yatırmaları durumunda primlerine 4'te 1'i oranında ilave yapılıyor. Ayrıca ebeveynlerin emeklilik yaşı da düşüyor. Fakat erken emeklilik fırsatından yararlanmak için çocuğun Ağır engelli raporu bulunması gerekiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@